Ви знаходитесь: Головна / Новини / Автор першого підручника з астрономії живе на Тернопільщині

Автор першого підручника з астрономії живе на Тернопільщині

Він чотири рази був людиною року США, хоч ніколи не виїжджав за межі країни. На його честь названо малу планету між Марсом і Юпітером. Автор першого підручника з астрономії Іван Климишин – уродженець Тернопільщини.

Дорогу до хутора Івана Антоновича визначали по Сонцю. Принаймні, намагались. Як рідних, нас зустріли сам вчений, його дружина та дві доньки. Про особисті досягнення головний астроном країни говорити не любить. Але на усі наші запитання відповідає з усмішкою.

ІВАН КЛИМИШИН, автор першого підручника з астрономії

«А це особисте апостольське благословення Папи Римського. Коп’я до мого вісімдесятиріччя».

Три місяці літа Іван Климишин із рідними проводить на хуторі батьків. Увесь інший час – на Франківщині, де ще й викладає в університеті. Тут, у батьківській хаті, розповідає, йому найбільш спокійно.

ІВАН КЛИМИШИН, автор першого підручника з астрономії

«Мені найкраще бути тут, поближче до могил батьків».

Далі вчений показує нам свій особистий кабінет. У ньому Іван Антонович працював над дев’яносто трьома книгами із астрономії.

Він чотири рази був людиною року США, хоч ніколи не виїжджав за межі країни. Чому його обрали, астроном не знає.

ІВАН КЛИМИШИН, автор першого підручника з астрономії

«Мене ще той американський біографічний інститут обізвав видатним мислителем початку ХХІ століття».

Вивчати астрономію ніколи не хотів. Іван Антонович пригадує, його завжди приваблювала фізика. Але просторами неба захоплювався ще змалку. Це, розповідає вчений, у нього від батька.

ІВАН КЛИМИШИН, автор першого підручника з астрономії

«А він ляже, гуню простелив, і він дивиться на небо і вивчає. Він міг сказати, яка година в будь-яку пору року з точністю до десяти хвилин».

Його заледве не вигнали зі школи. Дев’ять класів учений так і не закінчив. Аби вступити у Львівський університет, іспити Іван Антонович здавав екстерном. Доля, розповідає астроном, сама вказала йому шлях. Зі звичайного сільського хлопчини він став автором першого підручника з астрономії.

ІВАН КЛИМИШИН, автор першого підручника з астрономії

«Від головного астронома Яцківа: «Іван, я вже балакав з міністром. Відкриють в школі курс астрономії. А немає підручника. Так мене вже в 2000-ому році, чотирнадцять рецензентів було на паршивенький підручник».

Побут Івана Антоновича зовсім невибагливий. Та й сам учений дуже скромний і привітний. Тому важко здогадатись, що навколо Сонця обертається планета, названа на честь Івана Климишина.

ІВАН КЛИМИШИН, автор першого підручника з астрономії

«Такий камінець, як від Буглова до Лановець. Нормально крутиться, кружляє навколо сонця між Марсом і Юпітером».

Здавалось би, для людини, що знає Всесвіт від А і до Я, немає нічого незрозумілого. Але на усі наші питання про небо, землю та зірки, в Івана Антоновича лише одна відповідь.

ІВАН КЛИМИШИН, автор першого підручника з астрономії

«А про те, що хтось такий з великої літери, Архітектор з великої літери мусить бути. Нам свідчить оце все. То краса. Якщо, скажемо, немає його, то навіщо природі краса».

Зараз Івану Климишину вісімдесят один рік, але він і досі продовжує працювати над підручниками з астрономії. Учений бідкається, шкільну програму з його улюбленого предмету щороку скорочують.

Завзятому астроному хочеться побажати лише наснаги та вдячних студентів.

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top