Ви знаходитесь: Головна / Новини / На Бережанщині лунали постріли

На Бережанщині лунали постріли

Назад у минуле. Постріли, вибухи, запах пороху та небезпека, витає в повітрі. Все наче сотню  років тому. Традиційно, на горі «Лисоня», що на Бережанщині, відтворили бій Легіону Українських Січових Стрільців. На театралізованій війні побували і наші кореспонденти.

СТЕПАН ДОБАРІН, реконструктор:

«Моя роль солдата УСС, рядового стрільця, командира кулеметного розрахунку».

Реконструктор Степан із однодумцями знімається в історичних кінофільмах, вітчизняного та іноземного виробництва. Каже, режисерам дешевше наймати таких акторів, як він та його друзі. Адже, чоловіки мають власну форму, яку шиють на замовлення чи шукають її в Інтернеті. Також, що важливо, дуже добре розбираються в історичних подіях.

СТЕПАН ДОБАРІН, реконструктор:

«Займе їм менше часу для пошуку усіх цих реквізитів, які є в нас. А я вам скажу, коли фільми знімають без реконструкторів, я можу сказати, що дуже багато недоліків в таких фільмах, це я помічаю. Просто рядовий глядач того може не помітити, а от люди, які тим цікавляться, помічають різні недоліки в цих фільмах. Не знаходять кіностудії потрібних реквізитів, які можуть знайти реконструктори».

Повоювати на Лисоню щороку з’їжджаються команди реконтсрукторів з Хмельницького, Рівного, Львова та інших міст. І щороку вони удосконалюють відтворення найкривавішої битви, коли у  вересні 1916-го року, легіон Українських Січових Стрільців у складі австро-угорських коаліційних військ зійшовся у бою з російською армією. Перемогу здобули ціною численних втрат.

ОЛЕНА РІЗНИК, глядачка:

«Вони захищали дорогу, яка йшла з Підгаєць на Бережани. Фактично вони захищали Бережани і ця висота, якщо не помиляюся 341 вона мала назву, цю висоту вони тримали на протязі трьох місяців. Але найзапекліші бої – це було 2,3,4 вересня, коли була вирішена їхня трагічна доля».

Роками польська влада або ж радянський режим забороняли та знищували меморіали, пам’ятки, хрести на Лисоні. Табу було і на проведення там мітингів чи зібрань. На яких вшановували загиблих. Сьогодні ж при незалежній Україні, історики намагаються популяризувати ці події, особливо серед молоді. Останні, в свою чергу проводять паралелі.

 «Події 14-15-го року ,які тут розвивались, а згодом і 16-го, нагадують зараз ситуацію на Сході України. Тому я вважаю, що зараз це такий обов’язок кожного, сюди приїхати, вшанувати пам’ять, а також підтримувати бійців на Сході України, бо повторюється та сама історія, прийшов той самий ворог».

Цікаво на Лисоні і наймолодшим.

 «Це патрон від карабіна, він самого сильного автомата».

А дорослі надіються, що ці діти в своєму житті триматимуть набої та зброю лише для ознайомлення. І бачитимуть війну лише у реконструкції.

 

Автор: Мар'яна Том'як

Мар'яна Том'як
Журналіст

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top