Ви знаходитесь: Головна / Новини / На Тернопільщині воюють прихожани Московського та Київського Патріархатів
На Тернопільщині воюють прихожани Московського та Київського Патріархатів

На Тернопільщині воюють прихожани Московського та Київського Патріархатів

Війна через віру. У селі Новостав, на Шумщині відбувся розкол між людьми. Одні хочуть, щоб їхня церква належала до Московського Патріархату, інші – ініціювали перехід до Київського. В результаті кількамісячних сутичок та конфліктів між двома громадами, храм сьогодні опечатаний міліцією, а односельчани біля нього продовжують молитися. Щоправда, по різних сторонах. Що там відбувається і на чиєму боці правда, я вчора поїхала у Новостав на недільну Літургію і зясовувала із людьми.

Мальовнича Шумщина. Село Новостав. Час недільної Служби Божої. Одні люди виходять з церковних воріт, інші – заходять. На цій території, майже одночасно відбувається дві ЛітУргії. Правиться для Московського Патріархату і для Київського.

«Заступи, спаси і помилуй, охорони нас, Боже, твоєю благодаттю».

Все розпочалося ще перед Великоднем. Тоді необхідно було виробити церковний статут у новій редакції. А після майданівських подій та щоденних невтішних новин зі Сходу, люди зібралися і вирішили, що при нагоді, хочуть ще й перейти з Московського Патріархату в Київський. Відтак, розпочався збір підписів.

ПАВЛО МЕДИЦЬКИЙ, настоятель громади УПЦ КП храму Архистратига Михаїла:

«Підписалися всі «за» Київський Патріархат, було троє «проти». Троє відвели підписи до подання документів в ОДА, шестеро утримались».

Загалом, зібрали 382 підписи. Документи пройшли всі відповідні інстанції. Статут зареєстрували за Київським Патріархатом. Та й отець Московського був не проти таких кардинальних змін. Люди запевняють, що він їх підтримував.

РУСЛАНА БУГАЙ, прихожанка (Київський Патріархат):

«Я такий самий бандерівець, як і ви, як нас так називають. На мене не дивіться, не варто дивитися. Ідіть, куди ви налаштувалися», оце його слова. А перед тим, я неодноразово з ним говорила на ту тему, бо я вже казала, я десять років не приховую своєї думки, що то повинен бути в нас Київський Патріархат на Україні, а не Московський. То він казав, я двома руками і ногами, мені самому не подобається, що наш Патріарх сидить в Москві».

Проте, коли ми знайшли цього отця, який свою Службу вже відслужив на іншому боці церкви, він нам повідав іншу історію.

ОЛЕКСАНДР МИКУЦЬКИЙ, настоятель громади УПЦ МП храму Архистратига Михаїла:

«Моя позиція так, що я не переходжу. Моя позиція така, що Київський Патріархат, на даний момент, по церковних правилах, він є незаконний, тому мене там не буде».

Люди ж переконують, що змінив отець Олександр свою думку після приїзду в село його духовного, так би мовити, начальства. Відтоді й почалися серйозні сутички. Приїжджали в село «тітушки». Зривали хрести. Шарпалися з людьми. Поміняли замки в церкві. Закінчилося тим, що громада Київського Патріархату викликала міліцію і церкву опечатали.

«Зайшли ті мордовороти і повпиралися. Заходить Геронтій, з монастиря московського і з ним заходить кучка людей. Як страшно, людоньки, було. Я так злякалася, я тут стою, кричу, закриті тут двері. Прошу того старосту, вчини ті двері і дитина була, кричить дитина, три рочки їй. Така душогубка, важко дихати. Я взагалі в шоці і вони не відкрили, в них нема ключів. Да! Вони мене зачинили».

«Все позамикали і поки приїхали батюшки  українські, то служили надворі, бо до церкви не пустили. І дивилися, ще як вони йшли сюди, то вони бігом позакривали все. Як надворі служилося, то вони всі в церкві сиділи закриті, поки не відслужилося там».

На той момент, як наша знімальна група прийшла на подвір’я храму, прихожани Московського Патріархату, якраз поверталися зі Служби. Ми зустріли їх у воротах. Єдина, хто погодився з нами поспілкуватись, пані Ольга. Вона проти змін і проти новоствореної громади.

п. ОЛЬГА, прихожанка (Московський Патріархат):

«Я навіть не уявляю, що в одному селі, от таке зробити. Ми ходили, молилися всі щиро і не було в нас ніколи ніякого. Хто не хотів ходити в церкву, ми його не заставляли».

Щоправда прихожани Московського Патріархату не приховують того, що деякі пожертви йдуть в Росію.

п. ОЛЬГА, прихожанка (Московський Патріархат):

«Чого я даю Кірілові. Хоча в нас є квитанція виписана, що воно йде на Москву. Наша церква заснована з давніх-давен».

І майже однолітка пані Ольги, старожителька Новоставу, бабця Феофанія, а в народі – Фаня, з тринадцяти років співала в цій церкві у хорі. Дуже хоче, щоб Служби були українською мовою, не старослов’янською.

п. ФЕОФАНІЯ, прихожанка (Київський Патріархат):

«Тою такою, старослов’янською. Але вже приходять мої з церкви та й кажуть, що читало Євангеліє на українській мові і Апостола читали на українській мові, а я думаю, ну який же це гріх переходити на українську? Якщо можна читати те, то можна всю Службу українською правити».

Та й справді, мовне питання дуже хвилює людей. Вони готові і на почергові відправи. А поза камерою розповідають, що отець Московського Патріархату відмовлявся молитися за Небесну Сотню та бійців АТО.

«Люди хочуть чути свою, українську мову. Як поляки, як німці правлять, як всі. Ми тоже хочемо так, щоб ми все розуміли. Що можуть діти розуміти, вони слов’янської мови ніхто не знає, розумієте? Ніхто абсолютно».

Наразі це все дійшло до суду. Московський Патріархат подав на Тернопільську облдержадміністрацію. Позивачі вимагають скасувати громаду Київського Патріархату. Вже скликалось кілька засідань. І лише одне з них відбулося. Завтра – наступне. І чим все закінчиться, ми розповімо в наступних випусках.

 

Автор: Мар'яна Том'як

Мар'яна Том'як
Журналіст

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top