Ви знаходитесь: Головна / Новини / У Тернополі діяло таємне товариство

У Тернополі діяло таємне товариство

150 років тому в Тернополі діяло таємне товариство «Громада». Воно стало плацдармом для утворення інших націоналістичних організацій у місті. Сьогодні з нагоди заснування товариства на стіні будинку, де збирались «громадівці», розмістили меморіальну дошку.

Вони збирались у дешевих готелях, щоб поговорити про історію та літературу та аби допомогти бідним учням із навчанням. За справи брались зовсім не дитячі, хоч самі були ще всього-на-всього вихованцями місцевої гімназії. Серед тодішніх активістів – і відомий український фізик Іван Полюй. Саме він 150 років тому заснував таємне товариство «Громада».

ОЛЬГА ЗБОЖНА, професор ТНЕУ

«Метою товариства було жити в чистоті моральній, пильно вчитися в школі, познайомитися з історією свого народу, його літературою, ставати в обороні рідного слова проти ворожих заходів москвофілів, говорити всюди рідною мовою, спомагати бідним учням і піддержувати «Мету». Це було тогочасне українське періодичне видання».

В час, коли на українській території панували поляки, збиратись відкрито «громадівці» змоги не мали. Тому усі їхні зустрічі були таємними. Та, не зважаючи на це, з кожним роком молодь гуртувала навколо себе все більше свідомих людей.

ОЛЬГА ЗБОЖНА, професор ТНЕУ

«Історію української землі «громадівці» визбирували по зернині зі сторінок історії німців і поляків. З часом вони заощадили гроші, купили історію України Маркевича».

Проіснувала «Громада» до 1887 року. І стала своєрідним плацдармом для утворення інших націоналістичних організацій. Зараз, з нагоди заснування товариства, на стіні будинку, де 150 років тому збирались «громадівці», розмістили меморіальну дошку.

МИХАЙЛО АНДРЕЙЧИН, голова Тернопільського осередку Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка

«Ми вперше відкриваємо меморіальну таблицю учнівській «Громаді», тим організаціям, які були в багатьох містах на Сході і Заході України і навіть в інших країнах Європи».

Пам’ятна таблиця про існування тернопільської «Громади» встановлена на фасаді будинку, що на вулиці Листопадовій.

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top