Ви знаходитесь: Головна / Новини / На Тернопільщині громада повстала проти Держкомзему

На Тернопільщині громада повстала проти Держкомзему

Втратити звичне місце для випасу худоби побоюються мешканці сіл Дунаїв та Богданівка Кременецького району. Люди розповідають: обласне Держземагентство хоче передати в оренду підприємцю для ведення фермерського господарства частину земель запасу. Мова йде про три ділянки у майже сто гектарів. Є, кажуть, і наказ про затвердження проекту землеустрою, датований серпнем минулого року. Люди – проти. Запевняють: їхні інтереси при цьому не врахували.

ЄВГЕНІЯ ЛІСОВА, сільський голова

«Діло в тому, що громада випасає худобу. Якщо ті землі будуть віддані в оренду, громаді не буде де пасти корів. А в селі сама більша проблема – село виживає з того, що держить корів і за копійки здає молоко. А наразі, якщо земля буде передана в оренду, не буде де випасати корів, люди вимушені будуть худобу здати на забій».

Відтак, люди хочуть, аби Держземагентство свій наказ скасувало. Готові навіть йти судитися. Втім, сподіваються, що вирішити питання вдасться і без цього.

МАРІЯ ФУРСИК, мешканка с. Богданівка

«Чому ми маємо звертатися в суд за свою землю? Це ж є додаткові розходи. Нас ніхто не запитав, чи ми хочемо цього, чи ми не хочемо цього. Коли ми маємо звертатися в суд, то це треба нам наймати адвоката, відповідно, буде невідомо, скільки буде цей процес іти».

ВІТАЛІЙ ВАЛІГУРА, мешканець с. Дунаїв

«Тут ще в кожного є діти. Село наше таке, що вже місця під забудову землі нема. Пасовища – чого область, район роздає чужим людям? В кожному селі є хтось – хоче построїтися, є діти малі… Чому не дати дозвіл зробити документи, щоб село розвивалося? Люди і за пасовища, і за те, ми хочемо, якщо вже, то хай свої люди мають, а не чужа людина».  

Схожа ситуація склалася і в Колодному Збаразького району. Там, каже його сільський голова, підприємець сам прийшов на сесію сільради з проханням надати погодження на оренду земель запасу площею у понад 40 гектарів.

ІГОР ГОРБОНІС, сільський голова с. Колодне

«Депутати сільської ради, так би сказати, не відмовили, але сказали: давайте, до другої сесії почекаємо, ви приїдьте, якийсь там свій план розвитку, якась допомога села, інфраструктурі, і все. Тоді цей чоловік поїхав. Це було 17 жовтня, я ще раз наголошую. А тоді нам стало відомо, що 14 жовтня було погоджено. Було обласним управлінням Держкомзему підписано договір про оренду даних земельних ділянок. Того що з 15 жовтня обов’язково позицію враховувати місцевих рад».

Селяни нарікають на колишнього начальника Держкомзему Віктора Мартинюка. Начебто, він без їхньої згоди віддав ту землю в оренду. Останній ж усе заперечує. Зокрема, по Дунаївській сільраді.

ВІКТОР МАРТИНЮК, екс-керівник ГУ Держземагентства в області (телефоном)

«З приводу того села , сільська голова мені не один раз телефонувала, і питала, коли буде укладений договір оренди. Я до останнього свого робочого дня договір оренди по цій сільській раді не укладав, не підписував. Через те, що сільська голова мала провести розмову з тими громадянами, які мають наміри набути право оренди на ту землю (бо договору оренди ще немає), домовитись про якісь соціальні ініціативи для села. І вона мала мені би сказати: все, підписуйте договір оренди. Вона цього не сказала, відповідно, договір оренди я не підписував. Я повністю підтримую думку громади села».

У свою чергу, в обласному управлінні Держземагентства запевняють: рішення стосовно згаданих земельних ділянок приймалися в рамках нормативно-правових документів, які діяли на той час. Ухвала колегії Держземагентства, яка передбачає обов’язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності, вступила в дію лише 15 жовтня минулого року. А в згаданих випадках, кажуть чиновники, проекти землеустрою були затверджені ще до того.

ЗІНОВІЙ БЕЗКОРОВАЙНИЙ, заступник начальника ГУ Держземагентства в області

«Перший етап – це надання дозволу на виготовлення відповідної документації, які фермери і там, і там отримали. Ми виясняли, що десь в кінці літа, і на початку осені. І вже на затвердження ті документи поступили після розроблення. Якщо документація була виготовлена і дозвіл був даний ще до вступлення у дію цього внутрівідомчого документа, цього наказу про погодження, то на стадії затвердження таке погодження не потрібне. Ну але і в тому, і в другому випадку затвердження документації відбулося ще до введення в дію рішення колегії».

Скасувати власне рішення, пояснюють в Держземагентстві, вони не можуть.

ЗІНОВІЙ БЕЗКОРОВАЙНИЙ, заступник начальника ГУ Держземагентства в області

«В тому і в другому випадку ми не бачимо якихось таких варіантів, щоб ми могли би вплинути на ту ситуацію. Держземагентство, скажемо так, в Тернопільській області свої нормативно-правові акти не може визнати незаконними. Тобто, це може зробити тільки вищестояща організація».  

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top