Ви знаходитесь: Головна / Новини / У Технічному виші відзначають 170-річчя І. Пулюя

У Технічному виші відзначають 170-річчя І. Пулюя

170 років із дня народження українського фізика та електротехніка Івана Пулюя сьогодні відзначають у Технічному університеті. Для вишу ця постать не пересічна, оскільки з 1995 року навчальний заклад носить ім’я науковця.

Не лише геніальний науковець, а й справжній патріот, таким стверджують дослідники, був Іван Пулюй. Уродженець Тернопільщини, він більшу частину свого життя провів закордоном. Розвивав як технічне, так і гуманітарне знання.

ОЛЕКСАНДР РОКІЦЬКИЙ, доцент кафедри фізики ТНТУ ім. Івана Пулюя

«Дивіться, фізик, електротехнік, електротехнік, може, знаменитіший, ніж фізик, електроенергетик, конструктор, винахідник, поліглот, перекладач Святого Письма. Перший молитовник, який був укладений тут на наших землях в українській мові, – це був молитовник, укладений Пулюєм. Звичайно, він мав теологічну освіту. Він був поліглот, він знав старогрецьку, староєврейську мови. Йому було це легше зробити».

ОЛЬГА ЗБОЖНА, кандидат фізико-математичних наук

«Знаєте, я чула тоді про Івана Пулюя-фізика, електротехніка, винахідника, але я не чула про Івана Пулюя-українця, Івана Пулюя-людину. А перед тим я сиділа в бібліотеці, вірніше в архіві, і читала його листи. І, читаючи ті листи, я зрозуміла, Боже, яка то велич. Це до непередавана людина, ми й донині його всі не зрозуміли. Якби ми зрозуміли, хто такий Пулюй, повірте, ми би багато речей таких, як ми сьогодні маємо, не мали б».

Автор десятків наукових праць, та чи не найвагомішим його відкриттям стало дослідження Х-променів. Саме Іван Пулюй першим у світі зробив знімок скелета. Ще за кілька років до того, як це відкриття запатентував німецький фізик Вільгельм Рентген.

ОЛЕКСАНДР РОКІЦЬКИЙ, доцент кафедри фізики ТНТУ ім. Івана Пулюя

«В перші тижні після відкриття, після оголошення Рентгена про це відкриття, Пулюй зумів повторити всі ті досліди, які провів Рентген. Він зробив багато більше. Він дослідив всі властивості цих променів, описав ці властивості. А, щонайважливіше, він зумів дуже вдало інтерпретувати природу цих променів. Тобто на сьогоднішній день майже немає різниці між тим, що тоді сказав Пулюй, і що на сьогодні ми маємо в реальності».

170-річчя українського фізика відзначає Технічний університет. Уже 10 років виш носить ім’я Івана Пулюя. Ректор Петро Ясній каже, воно принесло їм успіх, адже із державного навчальний заклад став національним.

ПЕТРО ЯСНІЙ, ректор ТНТУ ім. І. Пулюя

«Це такі три, я б відзначив, ювілеї. Це – 150-річчя, було 165-річчя і сьогодні це 170-річчя від дня народження Івана Пулюя. Якщо на перших порах у 1995 році, коли святкували 150-річчя, то про Івана Пулюя мало хто знав, то зараз, якщо ви зайдете в Інтернет, там є біля 30 тисяч посилань на ім’я Івана Пулюя. І це говорить про те, що не тільки наукова громадськість знає, хто такий Іван Пулюй, а й світ знає, хто такий був, і шанує ім’я Івана Пулюя».

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top