Ви знаходитесь: Головна / Новини / мистецтво / В Тернополі говорили про літературу під час війни

В Тернополі говорили про літературу під час війни

Для обговорення теми «Мистецтво під час війни» на круглий стіл запросили відомих письменників. Тернополяни почули думки Юрія Андруховича, Василя Махна, Юрія Іздрика, Бориса Гуменюка, Андрея Хадановича, Галини Крук, Маріани Кіяновської, Анети Камінської, Сергія Пантюка. Митці зійшлися на тому, що події останнього року не минули безслідно і в культурному житті. Змінюються теми, з’являються нові персоналії та, навіть, деформується сама мова.

ОЛЕНА СТЕПАНЕНКО, поетеса:

«Тепер, коли ми говоримо слово «війна», ми бачимо не якісь там романтичні картинки, там, гусарів верхом на конях. Ми бачимо кров, бруд, зраду. Ми бачимо поранених, яких нікому лікувати і так далі. Тобто, це саме стосується і «вірності», і «шляхетності» і «лицарства», власне, які також виходять зараз на зовсім інший рівень побутування».

Війна впливає на кожного по-різному. Є літератори, які після подій на Майдані і на Сході заніміли, перестали писати. Інколи, їм важко підібрати відповідні слова. А хтось навпаки знайшов, що сказати читачеві.

ЛЮБОВ ЯКИМЧУК, поетеса та журналістка:

«Розкладається наша мова. Мова втрачає якісь свої первісні сенси, первісні смисли які вона містила до того. Це все якось шалено змінюється. І говорити, писати якусь таку пишу поезію про цю війну, для мене це стало просто неможливо. Ну, це мій власний досвід».

ГАЛИНА КРУК, поетеса, літературознавець, перекладач:

«Жодне поетичне слово не може нікого воскресити, але воно може дати надію, воно може допомогти тому, хто живий. І оце, мені здається, найбільший сенс того всього, з чим стикається зараз мистецтво, як таке».

ЮРІЙ АНДРУХОВИЧ, поет, прозаїк, перекладач, есеїст:

«Найвдаліший і найсильніший, і, як мені здається, з мистецької точки зору найефективніший вірш цієї війни, складається, насправді, за великим рахунком, складається з двох слів. Цей вірш звучить: «Путін х**ло». Я знаю, це з середовища ультрасів походить. Можливо, серед них можуть бути майбутні великі письменники. Будемо сподіватися, що так».

Фестиваль «Ї» у Тернополі проходив з 17 по 19 квітня. У ці дні у місті  відбулися читання поезії, презентації книжок, концерти та показ кіно.

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top