Ви знаходитесь: Головна / Новини / У Кременці 300-літній мур в критичному стані

У Кременці 300-літній мур в критичному стані

Кременець – старовинне місто, де чи не на кожному кроці архітектурна пам’ятка. Стіни довкола Кременецького колегіуму, переживши дві світові війни та неодноразові зміни влади, майже три сотні років огороджують архітектурні пам’ятки: ліцей та костел. Сьогодні, мур в стані розрухи і скільки ще зможе простояти –  невідомо.

ВАДИМ МИКУЛИЧ, директор Кременецько-Почаївського ДІАЗ:

«Коли воно впаде, ніхто вам не скаже. Але, ну, скажімо так, з-заду там підсипана земля під нього, гідроізоляції як такої немає ніякої. Якщо буде добрий дощ, ну я не кажу, що воно вже точно впаде, але може наступити якийсь критичний момент, коли цей грунт перезволожиться, почне давити на стінку і вона може, теоретично, може впасти».

Про те, що мур потребує реставрації ніхто не сперечається. Однак, хто це має робити, в місті не визначилися. Справа в тому, що огороджувальна стіна колегіуму, виявилася – нічиєю. Архітектурний комплекс, який вона оточує, належить Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику. До його складу входять лише пам’ятки, тобто ліцей та костел. А от, мур довкола них, до архітектурних пам’яток не віднесли, тому і до заповідника він не ввійшов.

ВАДИМ МИКУЛИЧ, директор Кременецько-Почаївського ДІАЗ:

«Є комплекс споруд пам’яток архітектури, є просто споруди, які не є пам’ятками архітектури, які знаходяться в межах того муру і самий мур ніколи не був занесений в перелік пам’яток архітектури»

Оскільки, мур не стоїть на балансі заповідника, каже Вадим Микулич, то і його реставрацією Кременецько-Почаївський ДІАЗ не займатиметься.

ВАДИМ МИКУЛИЧ, директор Кременецько-Почаївського ДІАЗ:

«В принципі, це мала  б робити міська рада або організація, яка підконтрольна міській раді, оскільки на сьогоднішній день, я так розумію, воно не є нічиєю власністю, а раз так, то воно власність міста».

Міський голова Кременця каже, із муром виникла правова колізія. Адже, споруда дійсно на балансі ніде не значиться.

РОМАН ВАНЖУЛА, міський голова Кременця:

«Оця стіна, є ніби, як пам’ятка місцевого значення, хоча ні документації, там нічого нема. Це є частина цього архітектурного ансамблю: Єзуїтський Колегіум, першої школи. (перебивка) От візьміть звичайний будинок, кругом будинку є також огорожа. Коли будинок продається чи передається комусь у власність, значить, будинок продали і огорожу лишили комусь другим, так не буває. І получається, що коли приймали на баланс усі ці будівлі. Коли створювався ДІАЗ, він не взяв на баланс, будівлі самі взяв на баланс, а цю стіну, огороджувальну стіну, він її не взяв на баланс».

Зрештою, очільник міста погоджується, ремонтувати пам’ятку треба. І можливо, міська рада за реставрацію таки візьметься.

РОМАН ВАНЖУЛА, міський голова Кременця:

«Коли вирішимо більш нагальні потреби, то, може, візьмемося вже й за стіну».

Роман Ванжула каже, на реставрацію стіни колегіуму коштів потрібно чимало. А оскільки, першочерговим для міста є вирішення питання очисних споруд, то сподіватися можна хіба на сусідів з Польщі. В яких є відповідна програма на підтримку історичної спадщини на території інших країн.

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top