Ви знаходитесь: Головна / Новини / мистецтво / У краєзнавчому музеї виставка робіт, віднайдених у стелі стодоли
У краєзнавчому музеї виставка робіт, віднайдених у стелі стодоли

У краєзнавчому музеї виставка робіт, віднайдених у стелі стодоли

Для них це велика честь, каже завідувач відділу Віра Стецько, представляти роботи художника такого ґатунку. Андрій Наконечний – українець, родом із Бережанщини, відомий у світі здебільшого як іконописець.

ВІРА СТЕЦЬКО, завідувач відділу обласного краєзнавчого музею

«Перше його велике замовлення: Просвіта замовила йому декорацію до вистави. Це було дуже відповідальне завдання. І вже, працюючи над замовленням, Андрій зрозумів, що йому бракує освіти, він вирішив йти навчатися на художника. Однак так склалося, що його в 26 році забирають до війська. Служить він в Кракові».

Після служби Андрій Наконечний залишається у Польщі. Там же професійно освоює ремесло художника. Віра Стецько розповідає, іконописцем дуже опікувався митрополит Андрей Шептицький, вони переписувались, обмінювались порадами. А потім розпочинається Друга світова і, будучи в ОУН, Андрію Наконечному доводиться повертатись в Україну.

ВІРА СТЕЦЬКО, завідувач відділу обласного краєзнавчого музею

«Він змушений був тікати з Кракова через Кенігсберг. Згодом він переїжджає в Сянок і переїжджає в Львів. Події Львова 41 рік. Ми знаємо, що українська інтелігенція того часу багато сподівалася. Акт проголошення про суверенність України. Уряд Стецька. Андрій Наконечний входить в цей уряд. В той час, ми знаємо, що недовго українська інтелігенція раділа з приходу німців. Тому що почалися арешти. Квартира, де жив Наконечний, була розгромлена, роботи пропали».

Обравши Україну замість еміграції, Андрій Наконечний залишається у рідному селі, приховує свою польську освіту і йде працювати у каменоломню, згодом у лісництво та шляхове підприємство. Але навіть при таких умовах його патріотизм і любов до мистецтва залишається незмінними. Віра Стецько розповідає, у той період іконописець тісно співпрацює з Романом Шухевичем, малюючи протисталінські листівки.

ВІРА СТЕЦЬКО, завідувач відділу обласного краєзнавчого музею

«Один такий прихід в КГБ. Був Кравченко, працівник КГБ, і витягнув з сейфа, показав йому листівки, де Юрій змієборець вбиває змія, на чолі якого червона зірка. І каже, це твоє. Звичайно, Андрій Наконечний каже, так, моє. Але, як згодом виявилось, що Кравченко був розстріляний за те, що співчував отаким націоналістичним елементам. Сказав, порадив йому: давай всі роботи знищ».

Але свої роботи Андрій Наконечний не знищив, а заховав… у стелі стодоли. Хоч і у поганому стані, але вони все ж збереглися. І з частиною з них до 110-річниці з дня народження художника охочі можуть познайомитись в обласному краєзнавчому музеї. Окрім ікон, яких у творчості Андрія Наконечного, найбільше, можна переглянути також пейзажі, а ще на експозиції представлені ескізи, його особисті світлини та кореспонденція.

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top