Ви знаходитесь: Головна / Новини / Тернополяни вшанували загиблих від сталінських репресій

Тернополяни вшанували загиблих від сталінських репресій

Сотні імен, викарбуваних не тільки на меморіалі, а й у пам’яті тих, кому пережити події Другої світової і дочекатись незалежної України все ж вдалося. Останніх небагато. І частина із них днями прийшла на тернопільське Микулинецьке кладовище, щоби згадати і вшанувати загиблих у 39-41 роках.

БОГДАН ХАВАРІВСЬКИЙ, голова обласного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса

«Ось, що писав 13 березня 1960 року чоловік, який вижив і який зараз знаходиться, він ще живе, в Австралії: «Коли я увійшов до тюрми, де сподівався знайти свого швагра, мене огорнув жах. Трупи помордованих були жахливо понівечені, мали відрубані чи викручені руки чи ноги, повипалювані очі. У жінок, яких я бачив, розбивані голови. У кожній камері було по 60 і більше трупів. У Тернопільській тюрмі знайшли близько 3 тисяч московських жертв. Звичайно, можна сперечатися відносно цифр, але не це головне. Головне – жорстокість».

Жорстокість, з якою мордували наших співвітчизників, згадують люди, важко описати словами.

РОМАН ВАНЧУРА, голова братства Тернопільської області ОУН-УПА «Лисоня» ім. Р. Шухевича

«НКВД створили тюрми, слідчі ізолятори, де брали наших людей і мордували. Тут навіть такі є діти, які мали по 14 років. Вони не були ніякими злочинцями. Вони ще нічого не знали, не брали участі ніде. Знаємо, як в Заліщиках 3 вагони пустили з мосту. Міст був підмінований. Три вагони підірвалися, набитих людей там. І так ті люди всі там загинули».

ДЕМ’ЯН ЧЕРНЕЦЬ, голова обласної організації Всеукраїнського товариства політичних в’язнів та репресованих

«Доктор історичних наук, професор Курганов в одній зі своїх праць привів таку статистику: комуністична ідеологія протягом 1917-1991 років у світі винищила 110 мільйонів людей. З тих 110 мільйонів 40 мільйонів – українці. Якщо Німеччина зробила належний висновок, програвши війну, і нацизм їхній не проявляє себе, то Радянський Союз і наступниця Росія з цього не зробила абсолютно ніяких висновків».

Наслідком цього, переконані люди, і стала сьогоднішня війна на Сході. Тому, окрім сталінських, біля меморіалу вшанували жертв і сучасних репресій.

СЕРГІЙ НАДАЛ, міський голова Тернополя

«Увесь період радянської окупації і тернополяни, і українці жили, пам’ятали це, тримали у своїх серцях. І тому не дивно, що коли 30 вересня 89 року тут із допомогою РУХівців відбулось відкриття цього меморіалу, то 100 тисяч людей прийшло сюди. Я думаю, що сьогодні лише щира молитва, нас сучасників, може заспокоїти ті невинно замордовані душі і лише наша натхненна щоденна праця для того, щоби збудувати сильну українську державу, буде найкращим пам’ятником для них».

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top