Ви знаходитесь: Головна / Новини / Юні науковці влаштували пікнік на Театральному майдані

Юні науковці влаштували пікнік на Театральному майдані

Днями Театральний майдан у Тернополі на кілька годин перетворився у місце для експериментів. Тут на загал свої досліди проводили юні фізики, хіміки, медики і техніки. Одні запускали у небо вертоліт, а інші приборкували вулкан. Та загалом усі доводили, що наука може бути доступною та цікавою.

СЕРГІЙ НАДАЛ, міський голова Тернополя

«Це такий самий простий і, може, трошки незвичний для нашого суспільства спосіб, як можна популяризувати науку. Коли будь-хто з дітей чи дорослих, не зважаючи від віку, від статі, які в нього оцінки в атестаті, має можливість зробити якийсь цікавий тут експеримент науковий, хімічний чи будь-який інший, показати такі речі, які в щоденному житті ми, можливо, не бачимо, не звертаємо уваги, не помічаємо. І, таким чином, видно, що наука – це не просто якісь там формули, розрахунки, математичні терміни чи фізичні терміни, це все життя, яке є навколо нас».

В одній з імпровізованих наукових наметів ми зустріли Іллю. Хімію, розповідає минулорічний переможець міської олімпіади, обожнює. Тож показав нам дослід, який зручно повторити навіть удома, але обов’язково під наглядом батьків.

ІЛЛЯ, учень Української гімназії ім. І. Франка

«Дослід називається «Фараонові змії». Ми брали таблетки глюконат кальцію, і ми їх підпалювали, і вони взаємодіяли з киснем і перетворювались в такі, як сказати, трубки. Вони всередині пусті і легко ламаються».

Та на цьому наші наукові пошуки не припинились і за новими враженнями ми знову попрямували до хіміків.

ВІТА, студентка ТНПУ ім. В. Гнатюка

«– Ми намастимо вашу руку калій роданідом. І макаємо скальпель у ферум хлор три. І зараз без рани на вашій руці утворюється кров. І за допомогою води просто змиваємо. І ефект справжньої рани без порізів. – Так можна в кінофільмах робити кров. Правда? – Таким методом найчастіше користуються».

І якщо досліди хіміків мені були ще більш-менш зрозумілі, то призначення трансформатора Тесла, сконструйованого Павлом зі села Малий Ходачків, я так і не збагнула.

ПАВЛО

«Він дає високочастотні, високовольтні зміни електромагнітного поля, яке дає отут розряд в повітря з терміналу. І за допомогою якого можна світити лампами денного світла прямо в руці».

Хлопець розповідає, сконструювати трансформатор зовсім нескладно, він, до прикладу, зробив це за день до «Наукових пікніків». Однак вдовольнятись лише цими дослідами не збирається, у юного Павла вже є зовсім не юна мрія.

ПАВЛО

«Хотів би приборкати термоядерний синтез. Це типово нове джерело енергії, яке в майбутньому зможе розв’язати глобальну проблему людства – нехватку енергії».

Чимало здивування викликали експерименти і у сусідньому наметі.

ЮРА

«– Я бачив человечка і цього леопарда. – Також ти бачив, як загоряться лампочка. Картезіанського водолаза він бачив. – І голограму монетки і ящірки».

Усе побачене Юрою продемонстрували і нам.

ОЛЕКСАНДР КРАМАР, викладач ТНТУ ім. І. Пулюя

«Ми маємо в даному випадку ефект, як у мультфільмі, покадрова розгортка, тобто коли ми рухаємо плівку, наше око вихоплює зображення окремих кадрів, ну, і ми бачимо тоді рухому картинку».

Цікавим виявився дослід і з 3D-ефектом.

ОЛЕКСАНДР КРАМАР, викладач ТНТУ ім. І. Пулюя

«Складається враження, що ота монетка всередині. Насправді це – фотографія з ефектом зD. З допомогою лазера, спеціального обладнання можна зафіксувати на фотоплівці інтерференційну картину. Це за рахунок певних ефектів, пов’язаних зі світлом, накладання світлових хвиль. Потім ми цю картину відновлюємо з допомогою світла. Якщо підсвітка хороша, то можна не відрізнити те зображення, яке йде від фотографії, від реального об’єкта».

Поекспериментувати нашій знімальній групі допомогли також студенти із Чорткова. Для цього дали змочену в лимонній кислоті ватну паличку, якою як ручкою запропонували дещо написати на білому папері. 

«Поки що ви бачите простий білий клапоть паперу, але незадовго тут з’явиться напис нашого телеканалу».

Та, щоби дослід вдався, папір повинен добре висохнути.

ВАСИЛЬ та НАДІЯ, студенти Чортківського державного медичного коледжу

«– Просто, якщо воно висохне, то не буде видно мокрого напису. Нічого не буде. Вона і зараз буде взаємодія і буде видно напис, але просто, як висохне, буде краще. – Робимо так, щоб висохло».

І за декілька хвилин сухий папір замальовуємо йодом. 

«Простий, який можна купити в аптеці, розчин йоду або, ще він так називається, розчин Люголя. І просто по листку малюєте».

Цікаво, та головне – дуже доступно, каже молодь. 

«Відчуваю себе трохи шпигуном, бо саме вони, за словами студентів, користувалися такими хімічними засобами, аби написати якесь таємне послання».

Експериментів у той день на Театральному було чимало. Загалом же у Тернополі «Наукові пікніки» проводять втретє. І зупинятись не збираються, оскільки, кажуть організатори, їхній захід із року в рік викликає усе більше цікавості.

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top