Ви знаходитесь: Головна / Новини / Тернополянам пояснили, як голосувати за новим законом

Тернополянам пояснили, як голосувати за новим законом

Місцеві вибори 25 жовтня відбудуться з нововведеннями, які передбачає новий Закон. Щоправда, на практиці, мало хто, як серед фахівців, так серед виборців розуміє до кінця законодавчі новели. Розібратися спробували наші кореспонденти.

ОКСАНА МАКСИМЛЮК, кореспондент ІНТБ

«Якщо з виборами міських та сільських голів все більш-менш зрозуміло. Перемагає той, хто матиме найбільшу підтримку населення. То як вибиратимуть депутатів до міських, районних та обласних рад, за новим Законом, зрозуміти важче. Адже, навіть, коли на окрузі кандидат переможе, до ради він може і не потрапити».

Причина в новій виборчій системі. Раніше вона була пропорційною, тобто половину, для прикладу, Тернопільської міської ради, складали депутати, які пройшли за списками партій, а іншу половину – мажоритарники. Нині ж усі кандидати представлятимуть свою політичну силу, яка і є основним «гравцем».

ВОЛОДИМИР КУРИЛО, юрисконсульт  ТТО «Комітет виборців України»

«Рада обиралася: 30 депутатів по округам були розбиті. Перший округ, другий округ, третій і так до тридцяти. Ще 30 – це були політичні сили. В 2015 році ми вибираємо за партійною системою, тобто у нас будуть повністю політичні сили».

За новим Законом ми обиратимемо вже не 60 депутатів до міськради, а 42. Відповідно місто розділили на 42 округи. На них політичні сили делегують своїх кандидатів. Щоправда, партії можуть і не виставляти своїх представників на всіх округах.

ВОЛОДИМИР КУРИЛО, юрисконсульт  ТТО «Комітет виборців України»

«Неправильно буде, якщо виборець буде думати, що він обирає депутата, який буде презентувати саме його округ. Виборець по такій системі голосування, він буде обирати в перш за все політичну силу і політична сила буде нести відповідальність за цей округ в тому числі. Тому, якщо є політичні сили, які не представили свого кандидата, то це не є нічим страшним. Знову ж таки, виборець підтримує політичну силу, а не кандидатів».

У виборчому бюлетені, пояснює Володимир Курило, буде перелік політичних сил. Біля кожної в дужках стоятиме спершу прізвище так званого «нульового» кандидата та прізвище кандидата по даному округу. «Нульовий» кандидат, це людина, як правило лідер партії, яка буде у всіх бюлетенях на кожному окрузі. Тобто, якщо його партія подолає п’ятивідсотковий бар’єр, «нульовий» стовідсотково потрапляє в раду. Натомість, для кандидата по округу, цьому передує низка умов.

ВОЛОДИМИР КУРИЛО, юрисконсульт  ТТО «Комітет виборців України»

«Не кожний кандидат, який виграє, тобто набере більшу кількість голосів на своєму виборчому окрузі, ніж інші, не факт, що він потрапить до міської ради. Цьому може перешкодити дві причини. Перша: це його політична сила, від якої він балотується, не подолала п’ятивідсотковий бар’єр. Друге, це, навіть, якщо він виграв, його відсотки голосів, які він набрав на своєму окрузі, менші, ніж відсотки інших його однопартійців».

Тобто, завдяки цій системі, не важливо, який номер депутата у внутрішньому списку партії: другий чи двадцять другий. Потрапить у міську, районну чи обласну раду той, хто отримав найбільший відсоток підтримки на своєму окрузі. Щоправда тут є одна несправедливість. Округи сформовані не зовсім збалансовано. Подекуди, кількість виборців на одному може бути вдвічі, а той втричі більша, ніж на іншому.

ОКСАНА МАКСИМЛЮК, кореспондент ІНТБ

«В цілому, новий виборчий закон, юристи оцінюють як далеко не ідеальний, оскільки має за собою чимало підводних каменів. Однак, це перша спроба до відкритих списків і є надія, що в перспективі його доопрацюють та вдосконалять».

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top