Ви знаходитесь: Головна / Новини / У Тернополі – виборчий скандал

У Тернополі – виборчий скандал

У Тернополі – виборчий скандал. У вівторок в одній з друкарень міста правоохоронці вилучили 1800 необлікованих бюлетенів та вісім кліше. З’ясувалось, видавництво «Терно-граф» за угодою зобов’язувалося надрукувати бюлетені на вибори у Тернополі та  області до 16 жовтня, а до 19-го передати виборчим комісіям. Надлишкові та браковані бюлетені мали знищити у день передачі оригіналів, у присутності членів комісії, про що скласти відповідні акти.

АНДРІЙ ДУШАК, заст. голови Тернопільської міської ТВК

«Міська виборча комісія свої бюлетені забрала, як від обласної виборчої комісії, так і в типографії «Терно-друк» забрала свої бюлетені, ми це все зберігаємо зараз в себе в нашій камері схову і 22 числа ми планували видавати дільничним виборчим комісіям».

Однак, зайві бюлетені, як виявилося, знищені не були. Вчора у міський відділ міліції звернувся один із учасників виборчого процесу із заявою, що в друкарні залишилися і кліше, і бюлетені. Частина з них були пошкоджені та браковані, а частина – ні.

ОЛЕКСАНДР БОГОМОЛ, начальник УМВСУ в Тернопільській області

«Бюлетенів до міської ради депутатів 385, до обласної ради 42 і на голову міста Тернопіль 1354 бюлетені. За версією керівників поліграфічного підприємства, що це залишки недоброякісної продукції, тобто, бракованої, яку необхідно було знищити. Але те, що видавалися бюлетені 16 числа, 19-го числа, комісія була дуже змучена і цю бюлетені не встигли знищити».

ВОЛОДИМИР БЛІХАР, кандидат на посаду міського голови Тернополя

«Там насправді відбувалися дуже-дуже цікаві, дивні речі і незрозуміло, взагалі, скільки ця друкарня, насправді, надрукувала. Тому що ні одного наказу по фірмі, кількість друку, акти знищення, процедура знищення не було надано, тому що не було ні одного документа на території поліграфічного підприємства під час того, як ми там знаходилися і проводилися слідчі дії».

До того ж, як додає Володимир Бліхар, у друкарні не було охорони. Договір з охоронною фірмою закінчився у понеділок, 19 жовтня. Натомість, директор друкарні «Терно-граф» усі звинувачення відкидає. Чоловік переконує, жодного зайвого бюлетеня надруковано не було.

ІВАН МАКСИМІВ, директор друкарні

«Люди мої займалися якраз знищенням пластин, поліграфічного браку, а вони почали перекидати вліво-вправо, нищити все. Щодо зайвих бюлетенів, значить, ніяких зайвих бюлетенів товариством не було видрукувано, жодного зайвого бюлетеня. Були, ось це, що ви понаходили, прошу показати, наряд замовлень, в мене є наряд замовлень, повинно зберігатися: оригінал бюлетеня, вся коректура та три контрольних примірники, значіть, щоб я міг запитати, ага, шановний.. – Але, то ж не тисячу двісті! – А скільки, 91 виборча дільниця, шановний!».

За законом процес друку бюлетенів, а також їх знищення, має контролювати наглядова комісія, яка утворюється відповідною територіальною виборчою комісією з представників партій, які утворили фракції у Верховній Раді.

ОЛЕГ СИРОТЮК, голова Тернопільської обласної організації ВО «Свобода»

«Шановні колеги, ви делегували тих представників у контрольні комісії, які або не справилися, або не хотіли, або отримали завдання не виконувати свої обов’язки визначені законом. І саме шість членів контрольних комісій, утворених міською і обласною виборчою комісією несуть відповідальність за ситуацію, яка є на видавництві, яка друкувала бюлетені, я не хочу бути адвокатом видавництва, якщо тут є представники, але я говорю за відповідальність представників політичних сил».

ІГОР ВОНС, кандидат на посаду міського голови Тернополя

«Сьогодні дуже велика відповідальність буде лежати на правоохоронних органах, тому що саме їхнє швидке неупереджене розслідування повинне дати відповіді: чи це є людська халатність чи це є дійсно організована акція по фальсифікації цих виборів. І ця відповідь повинна бути і відповідальність повинні нести і замовники, і ті, хто це виконував. Тому що хочу вам нагадати, що саме ця типографія, на останніх президентських виборах також була помічена в друкуванні різних замовних матеріалів, що стосуються діючого Президента».

РОМАН ЗАСТАВНИЙ, народний депутат України

«Є два суб’єкти, які можуть давати оцінку цьому процесу, це, в першу чергу, правоохоронні органи, все ж таки, я думаю, що від них буде багато залежати, наскільки вони об’єктивно і, дуже важливо, своєчасно, будуть розслідувати цю справу. І друге питання, це, все-таки, ЦВК, тому що, я думаю, що місцеві наші члени комісій просто не впораються в такому правовому полі, щоб дати належну правову оцінку».

Наразі триває розслідування. Порушене кримінальне провадження. Санкція статті передбачає позбавлення волі на термін від трьох до семи років.

ОЛЕКСАНДР БОГОМОЛ, начальник УМВСУ в Тернопільській області

«Законно чи не законно – це буде проведена перевірка, дано буде оцінку. Якщо вони були незаконно, то це буде відповідальність в даному випадку тої особи, хто по договору був відповідальний за друк і відповідальний за ці всі процеси. Крім цього, учасники комісій, про які було згадано, вони, зрозуміло, також несуть відповідальність за те, що, які документи підписували і яка відповідність цих документів.

СТЕПАН БАРНА, голова Тернопільської ОДА

«За будь-яких обставин, хто би не був причетний до виробництва зайвих бюлетенів, до того, що не були ліквідовані, знищені ці бюлетені, а також не була знищена матриця, мають понести сувору відповідальність».

Також до учасників виборчого процесу звернувся міський голова Тернополя. Політиків Сергій Надал просить припинити фальсифікації, а правоохоронців – забезпечити максимально прозорі умови для голосування.

СЕРГІЙ НАДАЛ, міський голова Тернополя

«Наша команда партійців, волонтерів будуть стежити за кожною виборчою дільницею. В день голосування, після голосування і під час проведення підрахунку. Ми не дозволимо втрутитися у вільне волевиявлення громадян. Враховуючи події, які відбуваються в Тернополі напередодні виборів, міська рада пропонує територіальній виборчій комісії встановити веб-камери та спостереженн, безпосередньо в приміщенні ТВК, а також поруч з приміщенням, де будуть зберігатися бюлетені».

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top