Ви знаходитесь: Головна / Новини / мистецтво / Городяни зможуть познайомитись із невідомим їм довоєнним Тернополем

Городяни зможуть познайомитись із невідомим їм довоєнним Тернополем

Свого часу Тернопіль був багатим на різноманітні архітектурні пам’ятки, однак чи війна, чи люди послугували їхній руйнації. Змінити цього вже, на жаль, не можливо, та познайомитись із Тернополем початку ХХ століття у городян іще є шанс.

ОЛЕНА ЮРИК, кореспондент ІНТБ

«За моєю спиною Центральний універмаг, однак ще кілька десятиліть тому тут височів неймовірної краси Парафіяльний костел».

Проіснував Парафіяльний костел до 1954 року.

ВАДИМ ПЕРЕЦЬ, організатор проекту «Макет давнього Тернополя»

«Гарна була споруда, але, на жаль, ми її втратили і не в наслідок бойових дій Другої світової, а вже після війни. Він був пошкоджений на багато менше, чим костел домініканців, але так склалися обставини, що під час приїзду Хрущова… Хрущов прогулювався, бо там було приміщення обкому партії. Він прийшов, подивився і каже, а це що за чертовщина. Але він не казав його ні руйнувати, ні знищувати. Але це був сигнал, як там його сприйняли виконавці і висадили його в повітря. Дуже унікальна споруда».

Архітектурно багатих місць у першій половині ХХ століття у Тернополі було ще чимало. Однак сьогодні дізнатись про них ми можемо тільки з архівних матеріалів і світлин.

ВАДИМ ПЕРЕЦЬ, організатор проекту «Макет давнього Тернополя»

«В нас був красивий вокзал. Він збудований за бабці Австрії. Він нічим не поступався вокзалу, який зараз ми маємо у Львові або вокзалу, який ми зараз маємо в Станіславові, Івано-Франківську. Його центральну частину прикрашував дуже красивий такий круглий вітраж».

Скласти повноцінну картину довоєнного Тернополя вирішило кілька тутешніх митців.

ТАРАС ЦИКЛИНЯК, тернопільський краєзнавець

«Керує тим всім проектом, командою тернопільський скульптор і художник Дмитро Мулярчук, з нами працює тернопільський архітектор пан Борис Солонін, Володимир Дусан – професійний різьбяр і Володимир Кріса, який є автором оцих ключових об’єктів, звичайно, дотошної оцієї проробки. Я думаю, що без нього цей макет не виглядав так, як він би мав виглядати. Ну, і моя скромна персона. Я консультую, даю матеріали».

У скромній майстерні ці чоловіки працюють уже не перший місяць. До слова, знаходиться вона на місці синагоги, що, жартують митці, не може ще більше не підсилювати їхнього бажання відтворити довоєнний Тернопіль.

ТАРАС ЦИКЛИНЯК, тернопільський краєзнавець

«Доволі багато часу витратили на обговорення того, власне, яку частину Тернополя варто показати. Первинно взагалі думали показати таке стилізоване тиснення карти і просто кілька ключових  об’єктів в доволі такому великому масштабі, але потім вирішили, що все ж ті будиночки, можливо, більшість з яких не є примітними, варто показати, і маючи багато матеріалу спробувати максимально дотошно, детально відтворити той старий Тернопіль 1910-1930 років, яким він був».

Відтворити Тернопіль запланували у макеті, виготовити який, кажуть, найкраще із бронзи. Однак поки що митці працюють із пінопластом, картоном та пластиліном. Так, запевняють, вони складуть повноцінну картину довоєнного міста. І вже потім за цим прототипом створять макет із металу.

ТАРАС ЦИКЛИНЯК, тернопільський краєзнавець

«Ми взяли за основу план міста 1937 року. Пророблено буде дуже детально, тобто межі вулиць, межі будинків відтворені один в один».

ДМИТРО МУЛЯРЧУК, тернопільський скульптор і художник

«На тій карті є рівні, висоти. Це все було перенесено на пінопласт, як бачите, на основу. І потім вирізався ландшафт, на той ландшафт накладалися, вирівнювалися вулиці, будинки, кожний відбивався. Ну, і основні об’єкти, як ми кажемо, ми їх відливаємо окремо. І якщо це буде в бронзі відлито, окремо відливатися, тому вони більш ретельно пророблені. Вони по кольору, по яскравості будуть відрізнятися».

На макеті буде кілька ключових, розповідають митці, споруд, зокрема це – Парафіяльний та Єзуїтський костели, Залізничний вокзал, Синагога, Надставна церква, Замок і Філармонія. Сьогодні не усі ці пам’ятки можна побачити у місті, тож вони, кажуть чоловіки, будуть особливо цікавими для городян.

ТАРАС ЦИКЛИНЯК, тернопільський краєзнавець

«Друга категорія об’єктів – це ті споруди, які також цікаві своєю архітектурою. Там буде відображено здебільшого фасад. Наприклад, будинки мали колони, як то Полковниківка на Листопадовій чи Окружний суд, де 78 аптека на Руській, чи будинок Сокола на Франка, де кінопалац. Хотіли, щоби певні сектори були впізнаваними».

Зобразять на макеті і Тернопільський став, а ще річку Рудка. Тож багатьом, запевняють, буде цікаво порівняти довоєнний і сьогоднішній Тернопіль. До того ж, аналогів такого макету в інших українських містах поки немає.

ВАДИМ ПЕРЕЦЬ, організатор проекту «Макет давнього Тернополя»

«Для минулих поколінь, для майбутніх поколінь, для туристів встановлюється такий макет. І ми прагнемо, щоби цей макет не тільки передавав, як Тернопіль виглядав колись, а ми хочемо в нього закласти, щоб він передавав дух міста, чим жили тоді люди, які в них були інтереси, що вони вкладали в це місто, і що вони чекали в майбутньому».

Закінчити митці планують навесні 2016. І знаходитись макет, обіцяють, буде у доступному для городян і туристів місці, скоріш за все у центрі Тернополя. А поки що, кажуть, вони раді будь-якій допомозі, чи то фінансовій, чи то фізичній.

Автор: Олена Юрик

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top