Ви знаходитесь: Головна / Новини / Тернополян закликають озвучити книги для незрячих

Тернополян закликають озвучити книги для незрячих

«Дейзі» – це особливий формат аудіо літератури, який допомагає людям з вадами зору слухати книги. У ньому є функція керування: слухач може сам упродовж кількох секунд знайти будь-який потрібний йому розділ, параграф чи сторінку, створити закладку, а також регулювати швидкість мовлення.

РОСТИСЛАВ ГУНЬКО, бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської обласної наукової бібліотеки

«Цей формат сумісний з різними операційними системами. З ним можна працювати, як в настільних комп’ютерах, так і на смартфонах. Ну і специфічний, власне, дейзі-плеєр. Який передбачає найбільший вибір можливостей і обсяг».

Однак, аби діти з вадами зору могли почути дитячі книжки, а студенти та учні – підручники, їх спершу треба начитати. Зараз за це взялися кілька бібліотекарів з Тернопільської обласної наукової бібліотеки. Однак, аби створити цілу DAISY-книгозбірню, охочих озвучити книги потрібно в рази більше.

ТЕТЯНА КОВАЛЬКОВА, завідувач відділу міського абонементу Тернопільської обласної наукової бібліотеки

«Спільними зусиллями ми можемо створити цю DAISY-бібліотеку, яка буде доступна для людей з глибокими ураженнями зору. Обов’язково, щоб вдома був комп’ютер і вдома був мікрофон, і налаштована програма для читання аудіокниг, ось і все. І було б важливо, щоб було бажання».

Вимоги до дикторів мінімальні. Як саме потрібно начитувати, пояснять у бібліотеці. Для прикладу, кожну сторінку необхідно озвучувати окремо, а ілюстрації – описувати.

РОСТИСЛАВ ГУНЬКО, бібліотекар відділу міського абонементу Тернопільської обласної наукової бібліотеки

«Кожний файл має мати свій порядковий номер, кожна сторінка, як окремий файл. Не можна розривати речення, переходити з однієї сторінки – на іншу. Потрібно описувати графічні елементи, малюнки, ілюстрації, словесно описувати. Тому, що мова йде про незрячих людей, це дуже важливий аспект. При начитуванні вказується сторінка, все це потім потрібно буде при навігації, коли користувач буде читати цю книгу, він тоді буде мати можливість дістатися зручно до будь-якого місця, яке його цікавить».

ТЕТЯНА КОВАЛЬКОВА, завідувач відділу міського абонементу Тернопільської обласної наукової бібліотеки

«Головне, щоб було вірно начитано, без помилок. І якщо читати, наприклад, художню книжку, має бути інтонація. Це обов’язково. Щоб дитина чи людина, студент, який буде слухати книжку, щоб він собі мав уявити, як воно є насправді».

Охочі приєднатися до проекту, можуть звертатися у Тернопільську обласну універсальну наукову бібліотеку, що на бульварі Тараса Шевченка, 15.

 

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top