Ви знаходитесь: Головна / Новини / У Тернополі вшанували пам’ять розстріляних і закатованих краян

У Тернополі вшанували пам’ять розстріляних і закатованих краян

Під час Другої світової війни, коли Німеччина напала на ще тодішній Радянський Союз, переповнені в’язнями тюрми, стали для тогочасної влади тягарем. Щоб позбутись такої «проблеми», людей просто розстрілювали. Убивали всю українську інтелігенцію: священиків, просвітян, архітекторів.

 ТЕОДОР ТЕЛЕВ’ЯК, прийшов вшанувати пам’ять жертв більшовицького режиму:

«Пам’ятаю, як ми насипали цю могилу, як з роботи приходили, після роботи йшли з каструлями, з відрами, з лопатами, насипали цю могилу, а «кегебісти» стояли по цих кущах і фотографували нас, тяжко говорити, лягли молоді дівчата, хлопці. Так що в архівах КГБ можна найти ще багато фотографій тих, хто засипав цю могилу, хто пам’ятає, як освячували цю могилу, як зі Львова приїхав поїзд, досидь було зворушливо».

отець ЯРОСЛАВ ШЕВЧУК, сотрудник Архикатедрального собору УГКЦ:

«Ми поминаємо найперше тих, які пожертвували своїм життям за наше майбутнє.  Так склалося, що сторінки нашої державності, нашої України є пошрамовані ось такими жертвами. Їх ми можемо знайти дуже багато, в різні періоди, ставали молоді хлопці і дівчата за те, щоб відстояти своє, те, що є найдорожче і те, що є любе».

 СТЕПАН  БАРНА, голова Тернопільської облдержадміністрації:

«30 червня 1941 року, Чортківська тюрма, де знаходилося більше як 1200 вязнів.  Планувалося їх перекинути в Сибір, а замість того, щоб перекинути в Сибір,  перших політзаключонних, особливо тих ярих, бандерівців – 150 хлопців розстріляли на місці, решту, що лишилися – більше як 900, погнали по так званому Уманському етапу».

Тодішня більшовицька влада винятків не робила. Від рук катів гинули навіть маленькі діти.

СЕРГІЙ НАДАЛ, міський голова Тернополя:

«Не хватить ні слів, ні часу, щоб розповісти всі ті жахіття, які творилися у тернопільській тюрмі в 1941 році, кажуть історики, що найбільш характерним прикладом катування, звірства була маленька дитина, яка були примотана колючим дротом до своєї матері і так вони разом померли, навіть військові, які були загартовані війною, не могли спокійно дивитися, на те, що вони побачили, коли відкрили двері тюрми.  Це були справжні кати, це була справжня російська більшовицька орда».

Додамо, що у часи масових розстрілів і катувань загинуло близько тисячі наших краян. Серед них було чимало молоді – підлітків 14-18 років.

 

Автор: Тетяна Созанська

Тетяна Созанська

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top