Ви знаходитесь: Головна / Новини / Шумська громада стала прикладом для всієї України

Шумська громада стала прикладом для всієї України

Децентралізація по-шумськи! В одній з найбільших об’єднаних громад Тернопільщини відкрили перший ЦНАП, встановили в школі котел на альтернативному паливі та ремонтують дороги. Успіхи громади оцінив віце-прем’єр-міністр Геннадій Зубко, який встиг і в школі урок провести, і з журналістами в автобусі поспілкуватися.

ГЕННАДІЙ ЗУБКО, віце-прем’єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ

«От ми їдемо в Шумську громаду і ми побачимо, як міняється соціальна інфраструктура. Реформа децентралізації – це дуже добре, коли ми кажемо, взагалі, про бюджети по країні, про бюджети в Тернопільській області. Але головне, щоб українська родина відчула на собі, що дає їй реформа децентралізації.

Так в автобусі, дорогою до Шумська журналісти мали змогу поспілкуватися з віце-прем’єр-міністром про енергоефективність, децентралізацію, громади та їхнє фінансування. Разом із Степаном Барною пояснюють, громади мають спершу генерувати проекти, тоді буде і фінансування.

ГЕННАДІЙ ЗУБКО, віце-прем’єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ

«Скільки громади генерують проектів? Може бути, що одна громада покаже, що мені потрібно відбудувати дитячий садок, побудувати міст або побудувати дорогу і згенерувати таких 10 об’єктів, а якась громада не зможе зробити один чи два. Тому, тут питання не по кількості громад, розподілу. Тому, що нам потрібно давати кошти там, де є, взагалі, пропозиція».

Серед усіх областей, Тернопільщина створила найбільше об’єднаних територіальних громад в Україні. Загалом їх у нас 26. Однією з перших, рік тому об’єдналася Шумська громада. Отримані 25 мільйонів субвенцій інвестувала в ремонт доріг, реконструкцію очисних споруд, енергоефективність та створення першого в районі Центру надання адміністративних послуг – ЦНАПу, який днями відкрили в Шумську.

ЛЮДМИЛА МЕЛЬНИЧУК, адміністратор ЦНАПу Шумської міської ради

«Ми надаємо послуги управління державної міграційної служби, управління соціального захисту населення, послуги районної державної адміністрації, послуги міської ради, послуги держгеокадастру, тобто грошова оцінка, витяги з державного земельного кадастру, також реєстрація речових прав, договора. Паспорти, видача першого паспорта, але в нас книжечка, так, як в районі нема обладнання, видача в нас була першого паспорта, зміна прізвища, вклейка фото».

Загалом, ЦНАП надаватиме близько 90 таких послуг, згодом цей перелік збільшиться. Видавати паспорти за новим зразком там також, кажуть, будуть, коли з’явиться необхідне обладнання. Обійшовся центр у півтора з лишком мільйона гривень. Основну суму Шумська громада вклала з власного бюджету, решту коштів виділили міжнародні донори: Проект ЄС та Програма Розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громади».

ХЕНДРІК ВАН ЗІЛ, міжнародний менеджер проекту ЄС/ПРО ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»

«Окрім тих сервісів, які будуть представлені тут, ми сподіваємося, що це також буде хорошим прикладом для сусідніх регіонів, для того, щоб вони мали змогу приїхати сюди і глянути, як працює заклад». 

Місцеві мешканці, користь від центру поки оцінити не мали змоги. Однак, зміни в місті, кажуть на краще.

п. НІЛА, шумчанка

«Багато думали, що буде будинок культури. Це також треба для Шумська. Бо будинок культури дуже поганий, занедбаний і це для людей також треба».

Перевага децентралізації полягає у тому, що якраз виключно громада вирішує на що спрямувати кошти. Виділені на початку року державні субвенції Шумська громада витратила на кілька пріоритетних напрямків – ремонт доріг та енергоефективність у школах. Зокрема, у Суразькому навчально-виховному комплексі реконструювали газову котельню з добудовою для твердопаливного котла. З його допомогою очікують цього опалювального сезону економію у 30%.

МАРІЯ БОДНІЙЧУК, директор Суразького НВК

«Це котел альтернативний, в нас ще є два газових котли. Цей котел на допомогу, в тепліший період будемо опалювати твердопаливним котлом, а коли морози сильніші, ми включаємо ще газові котли до опалення».

В школі навчаються учні з 1 по 11 клас, загалом – 238 дітей, в тому числі молодша та старша групи, яку відвідують діти від 3-х років. Зараз у школі тепло, майже всі вікна у класах пластикові. Директор, каже, встановили їх за кошт програми ПРОООН.

МАРІЯ БОДНІЙЧУК, директор Суразького НВК

«В нас не вистачає 30 вікон на коридорі, у всіх класах поміняні, в лабораторії вікна поміняні, а 30 вікон коридорних ще потрібно поміняти».

Самі ж учні кажуть, не мерзнуть. В школі все є, хотіли б хіба більше, ніж один комп’ютер.

 «Дуже тепло, ні, не мерзнемо, нам дуже тепло. В школі всього вистачає… Комп’ютерів, планшетів».

Для старшокласників віце-прем’єр-міністр провів урок з енергоефективності та децентралізації. Пізніше, вже не на уроці, а на нараді, теми опалення та громад обговорив із міськими, селищними та сільськими головами області. Під час зустрічі окрім готовності до опалювального сезону говорили про фінансування громад, Геннадій Зубко закцентував увагу на потребі створення дохідних карт.

ГЕННАДІЙ ЗУБКО, віце-прем’єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ

«Давайте рахувати, а скільки людей повинні платити ПДФО? Саме в цій громаді і потрібно розібратися, де ці люди? Чи вони поїхали десь, чи вони зареєстровані, чи вони десь працюють, де вони зареєстровані на роботі і яким чином повернути це ПДФО до місцевої громади. Далі, сільгосп землі, всім зрозуміло, що сільгосп землі – це землі, які приносять дохід і я також хотів би подивитися, а скільки дійсно ви отримуєте податку на землю від тих сільгосп угідь, які є».

ВОЛОДИМИР ПЛЕТЮК, голова Шумської ОТГ

«Стратегія в нас досить проста – успішність, успішність через те, що в нас є. В нас є ліси, в нас є рекреаційні зони і інші речі, які нам чуже око підказує і самі знаємо».

Що ж до підсумків вже зробленого за рік, на прикладі Шумської, кожна об’єднана громада має прозвітувати про використані державні кошти, каже Степан Барна.

СТЕПАН БАРНА, голова Тернопільської ОДА

«Така практика буде впроваджуватися у всіх без винятку територіальних громадах області, всіх 26, які прозвітують перед ЗМІ, перед громадськістю, на що пішли державні кошти».

Після закінчення наради, в Шумську підписали Угоду про партнерство між Мінрегіонрозвитку та  канадською компанією, яка відповідальна за реалізацію проекту EDGE, експертної підтримки врядування та економічного розвитку.

ГЕННАДІЙ ЗУБКО, віце-прем’єр-міністр, Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ

«Дає можливість запустити офіс секторальної децентралізації, де буде працювати в кожному напрямку одна людина з міністерством охорони здоров’я, з міністерством освіти, з міністерством соціальної політики, люди, які будуть, приймаючи ті проблемні питання, які сьогодні реформи децентралізації і реформування тої чи іншої галузі будуть шукати спільні відповіді і готувати поєднання реформи децентралізації з реформуванням кожної галузі».

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top