Ви знаходитесь: Головна / Новини / У Тернополі обговорили як врятувати бібліотеки

У Тернополі обговорили як врятувати бібліотеки

Змусити молодь читати, врятувати бібліотеки від занепаду, а головне досягти цього швидко та ефективно! Як це зробити ламають голову і експерти галузі, і громадські діячі. Однак, сходяться вони на думці, що почати потрібно зі збільшення фінансування та модернізації.

ОЛЬГА ВАСИЛЮК, директор централізованої бібліотечної системи Тернопільського району

«Ніхто не піде в бібліотеку, коли вона не буде комфортною, коли вона не буде затишною і коли там не буде тепло. Діти, звичайно, бігають в бібліотеки і приходять, але не по два, по три рази на день, але коли буде тепло. В нас в Тернопільському районі зі всіх бібліотек зараз є таких дві бібліотеки, які не опалюються. В решті, якщо немає стаціонарного опалення, то просто включають каміни, радіатори і, звичайно, тепло мусить бути».

ЛЕСЯ ГУК, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді

«Потрібні якісні зміни, потрібно модернізувати наші бібліотеки. Найперше, що потрібно зробити, наші приміщення, приміщення бібліотек, вони потребують в першу чергу ремонту, гарного ремонту, сучасного дизайну, для того, щоб було комфортне середовище. Вони потребують впровадження нових сучасних послуг».

Частина бібліотек області мають комп’ютери, але виключно завдяки власний ініціативі та участі в різноманітних, переважно міжнародних проектах. Для прикладу, розповідає директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, що на Новому Світі, у них є єдиний в області Інтернет-центр для незрячих, а також мультимедійна кімната для малечі.

ЛЕСЯ ГУК, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді

«Проект спрямований на родини, на допомогу батькам у вихованні, у розвитку дитини. Також ця медійна кімната поєднує і сучасну літературу, сучасні інформаційні технології, сучасні послуги і заняття для дітей. От завдяки цій проектній діяльності ми відкрили і тренінговий центр, де кожен бажаючий може пройти навчання комп’ютерній грамотності».

Цього року на рівні Кабміну схвалили Стратегію розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року. Однак, документ більше рамковий і визначає напрямки змін. Конкретику мають внести вже на місцях. Виробити модель сучасної бібліотеки Тернопільщини – мета стратегічної сесії, яку провели в бібліотеці для молоді.

ТАМАРА СУХЕНКО, соціальний психолог

«Яка має бути модель, щоб бібліотеки не просто існували, тому що приміщення є. Бачимо, що в нашій країні, на відміну від країн Європи, у нас величезна різниця між бібліотекою сільською і міською чи обласною. Сучасний західний досвід нам показує, що бібліотеки – це центри надання інформаційних послуг, і в сільській місцевості. Сьогоднішня зустріч також для того, щоб бібліотекарі почули читачі, читачі – бібліотекарів, влада почула всіх і всі зрозуміли, що на сьогодні, щоб систему змінити не достатньо лиш політичної волі влади чи її бачення, потрібно всім долучатися до цього процесу».

Окрім ремонтів приміщень та комп’ютеризації, проблема номер один – наповнення книжками. Планово формувати книжковий фонд бібліотекам не вдається. Фінансування – на залишковому рівні, левова частка його йде на утримання приміщень та зарплати працівникам.

ТАМАРА СУХЕНКО, соціальний психолог

«Я об’їжджаючи сільські бібліотеки Київської області побачила, що по-суті це склади макулатури, на жаль, тому що 85% приблизно, 80-60% – це література видана за часів радянського союзу».

ІГОР СТЕПУРІН, директор державного видавництва «Мистецтво»

«Мы как издатели все время говорим, что библиотекам не хватает на сегодняшний день книг и библиотечные фонды устарели. Даже по последним данным управления культуры Тернопольской области 877 действующих библиотек – это огромный плюс, что сохранили такую систему. Но эта система не функционирует из-за того, что у неё нет именно книг».

Із загальної суми, яку виділяє бюджет на фінансування бібліотек, на нові книги йде навіть не один відсоток, а трохи менше.  За словами заступника голови обласної адміністрації, в наступному році одне із завдань цю кількість збільшити.

ЮРІЙ ЮРИК, заступник голови Тернопільської ОДА

«Так, як було вже однозначно не буде. Так, питання реформи однозначно складне. Воно буде передбачати багато моментів. Воно буде передбачати і закриття деяких бібліотек, можливо, приміщення маю на увазі, буде стояти питання і про звільнення людей. Але наша загальна задача, враховуючи, які складнощі є, сформувати сучасну модель. Повірте, вона однозначно буде сформована».

 

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top