Ви знаходитесь: Головна / Новини / 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови

21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови

Згідно із Біблійними текстами, колись ми всі говорили однією мовою, доки із падінням Вавилонської вежі не відбувся поділ на різні мови. Зараз їх в світі налічують кілька тисяч і аби вберегти їх від зникнення з 2000 року в світі відзначають День рідної мови. Яку мову вважають тернополяни не вагаючись відповідають:

КАМІЛА

«Українська»

НАТАЛЯ

«Українська. Тільки українською спілкуємося, то рідна мова, в сім’ї і в Тернополі».

ПАВЛО

«В нас навчання російською в Києві, а я прихав сюди і хочу навчитися добре розмовляти українською».

ЛАРИСА МИХАЙЛІВНА

«В нас на Галичині розмовляли українською мовою і в школі мене намагалися навчити літературної мови. В мене були дуже хороші вчителі і російської мови, і української мови, які привили мені любов до української мови, насамперед. Найулюбленіше слово – мамуся, мамуня, мама – воно має багато значень і кожне слово в українській мові багатозначне і багато значень має. І за те, що вона така багата і барвиста мова, ми її і любимо».

Слова про те, що рідна мова передається з молоком матері – красива метафора, але не тільки. Психологи пояснюють, найчастіше рідною стає мова, якою мама говорила з дитиною ще коли та була в утробі. Поступово вона стає невід’ємною частиною її власної особистості. Ми звикли, що рідна мова – одна, але це не обов’язково.

ГАЛИНА НЕСМАШНА, методист психологічної служби ТКМЦ науково-освітніх інновацій та моніторингу

«Якщо мати розмовляє однією мовою, а батько – іншою, якщо дитина від народження і в процесі виховання чула обидві мови, їй тоді буде складно розділити. Вона навчається говорити різними мовами, розуміє їх, думає на обох. І відповідно обидві мови може ідентифікувати як рідні. Тобто, мова мами і мова тата… Так, вони можуть бути рідними».

За даними Центру економічних і політичних досліджень імені О. Разумкова, 60% громадян України вважають рідною мовою українську, 15% українців кажуть, рідна – російська, а 22% – обрати не змогли. Адже і українську, і російську, чули і говорили нею з дитинства.

ГАЛИНА НЕСМАШНА, методист психологічної служби ТКМЦ науково-освітніх інновацій та моніторингу

«Що вважати рідною? Це те, що людина присвоїла собі. Це частина моєї ідентичності і якщо для цієї людини частина її ідентичності – російська мова, то складно видерти кусок мого «Я» і інсталювати туди щось інше, тоді виходить, що втрачається частина мене, моєї особистості. Безумовно, це складне питання, яке, мабуть, не має однозначної відповіді».

Ознака інтелектуальної людини – знання мови країни, в якій вона перебуває. Відзначення 21 лютого Дня рідної мови обране, аби сприяти багатому культурному та мовному різноманіттю. І суть не в тому, щоб просто любити рідну мову, а в тому, щоб любити свою і знати ще бодай кілька рідних іншим людям мов. Іноземні студенти ТДМУ ім. І. Горбачовського, кажуть, вивчити українську для них проблемою не було.

МІХАЛ ПАСТУХ, студент 5 курсу ТДМУ ім. І. Горбачевського (Польща)

«В мене в школі раніше була російська мова і коли я сюди приїхав мені було легше вчитися української мови. Перший-другий рік ми тут навчалися в медінституті, а пізніше я вже мав друзів з України і мені було дуже легко говорити з ними. І чим більше з ними спілкувався, тим більше знав українську мову».

ПАВЕЛ ТЕПЛІЦКІ, студент 6 курсу ТДМУ ім. І. Горбачевського (Польща)

«Українська мова, в принципі, подібна до польської мови. Я навчаюся вже тут 6 років, української мови вчився досить легко, я беру участь в спортивній організації тут в Тернополі, по ММА, Федерація фрі-файту. Я з ними працюю і дякуючи спілкуванню зі спортсменами мені вдалося краще спілкуватися українською мовою».

САРА АБОУЕЛКУССІНЕ, студентка 2 курсу ТДМУ ім. І. Горбачевського (Марокко)

 «Не важко, взагалі, мені дуже цікаво вчити українську мову. Я дуже люблю вчити мови. Мені українська мова дуже цікава, тому я вчила».

Що це так, зникають будь-які сумніви, коли студентка з Марокко, Сара з легкістю декламує поезію Тараса Шевченка.

САРА АБОУЕЛКУССІНЕ, студентка 2 курсу ТДМУ ім. І. Горбачевського (Марокко)

 «Тече вода з-під явора

Яром на долину,

Пишається над водою

Червона калина;

Пишається калинонька,

Явір молодіє,

А кругом їх верболози

Й лози зеленіють.

Тече вода із-за гаю

Та попід горою;

Хлюпочуться качаточка

Поміж осокою.

А качечка випливає

З качуром за ними,

Ловить ряску, розмовляє

З дітками своїми.

І як після цього не згадати слова Гете: «Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина».

 

 

Автор: Оксана Максимлюк

Оксана Максимлюк

Залишити коментар

Ваша електронну адресу не буде опубліковано. Обов’язкові для заповнення поля позначені *

*

Scroll To Top