У Тернополі – виставка копій раритетних текстів Юрія Храпая

Автор:     Опубліковано: 29 Вересня 2015 о 20:22    142 переглядів

Ще протягом середи, 30 вересня, в обласному краєзнавчому музеї всі охочі можуть безкоштовно відвідати унікальну виставку копій давньоукраїнських рукописних раритетів.

ВЛАДА ЛИТОВЧЕНКО, координатор виставки вiдтворених пам’яток давньоукраїнської писемностi «Книги є рiки, що наповнюють Всесвiт увесь…»:

«Я хотіла б із великою честю представити людину, яка відтворила і презентує нам дійсно унікальні документальні скарби людства. Людина за фахом – юрист-міжнародник, але хобі, відтворення видатних документальних скарбів, воно переросло в нього на сьогоднішній день у велику-велику експозицію».

Відтворює давньоукраїнські тексти Юрій Храпай, до слова, вже 25 років.

ЮРІЙ ХРАПАЙ, копіїст стародавніх текстів, спеціаліст із відтворення давньоукраїнських рукописних раритетів:

«Береться матеріал або пергамент, або рослинний пергамент, або вручну відлитий папір. На ньому відтворюється автентичний текст. Тобто, якщо буде пляма – то буде пляма. А потім вже наносяться краски. Це також автентичні краски, це яєчна темпера, яку винайшла ще у Візантії кілька тисяч років тому».

Нею, вже мініатюристи, за допомогою відповідних технік наносять на аркуш із відтвореним тестом зображення. Після цього майстри надають йому старовинного вигляду, зберігаючи відтінки оригіналу. У Тернополі Юрій Храпай презентував виставку з близько п’яти десятків об’єктів. Тут можна побачити копії сторінок давніх раритетів, які кілька сотень років знаходяться поза межами України.

ЮРІЙ ХРАПАЙ, копіїст стародавніх текстів, спеціаліст із відтворення давньоукраїнських рукописних раритетів:

«Це, перш за все, копія розвороту Реймського Євангелія. Це – взагалі українська перша книга, оскільки більш ранніх відомих давньоукраїнських рукописів не збереглося, науці вони не відомі. Тут також представлені копії сторінок Київського Євангелія, відтворені тексти «Руської правди», або «Правди Ярослава», Литовського Статуту».

Уперше Юрій Храпай представив автентичну копію мініатюри з Холмського Євангелія.

ЮРІЙ ХРАПАЙ, копіїст стародавніх текстів, спеціаліст із відтворення давньоукраїнських рукописних раритетів:

«Якщо це написано, що автентична копія, то це означає, що майже цей аркуш не відрізняється виглядом від оригіналу. Є також художні копії. От, приміром, «Руська правда», «Закон судний людям» та таке інше, то там відтворений автентичний текст, але вже композиція – то вже моя художня праця».

Коли Юрій Храпай почав цікавитися стародавньою історією, культурою та мистецтвом книжки, зрозумів, що до їхніх першоджерел немає доступу. Тому прийшла ідея відтворювати окремі сторінки або повноцінні манускрипти, аби в майбутніх поколінь така можливість була. Майстер планує презентувати подібні виставки у Львові, Одесі, Переяславі та в інших містах України.

залишіть коментар