На Тернопільщині хочуть створити індустріальні парки

Автор:     Опубліковано: 7 Жовтня 2016 о 18:53    366 переглядів

На Тернопільщині мають намір створити індустріальні парки.  Це – майданчики, підготовані для ведення бізнесу та облаштовані необхідною для цього інфраструктурою. За площею, відповідно до законодавства, така ділянка повинна становити від 15 до 700 гектарів.

ВАСИЛЬ ФЕДЮК, експерт з регіонального розвитку програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні»:

«Вона має бути обгороджена, по крайній мірі, з часом хоча би. Туди підводиться електроенергія, газопостачання, водопостачання, каналазація, телекомунікаційні мережі, і так далі. В залежності від потреб інвестора, йому наділяють 5 гектарів, 10 гектарів, 2 гектари. Але, з врахуванням того, що є вже всі комунікації підключені, він має можливість дуже швидко реалізувати свій інвестиційний проект».

Крім того, держава передбачає пільгове оподаткування для тих, хто здійснюватиме діяльність в індустріальному парку. Наявність такого майданчика, переконані експерти,  – плюс і для області, адже це означає надходження в бюджет, зростання експортного потенціалу та конкурентної спроможності регіону, а ще – нові робочі місця для місцевих мешканців.

ІГОР НИКОЛИН, виконавчий директор Асоціації індустріальних парків в Україні:

«Звичайно, для пересічного мешканця важливо, як він живе, в яких умовах, які його стандарти життя. Ми знаємо проблеми, особливо, західних регіонів України, де велика кількість людей змушена виїжджати на заробітки. Дуже важливо, що при створенні робочих місць, при налагодженні виробництва люди зможуть повернутися, бути разом зі своїми сім’ями, мати достойну зарплату». 

До слова, днями Верховна Рада прийняла в першому читанні  Закон про стимулювання інвестиційної діяльності в Україні шляхом підтримки індустріальних парків. Для наших закордонних сусідів такі парки – річ вже більш звична, і вони дозволяють залучати в країни чимало коштів, каже Василь Федюк.

ВАСИЛЬ ФЕДЮК, експерт з регіонального розвитку програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні»:

«Наприклад, якщо брати прямі іноземні інвестиції, на одного мешканця у Польщі вони складають 5 тисяч доларів, в Угорщині – 9 тисяч доларів, в Чехії – 12 тисяч доларів. В Україні на одного мешканця – трошки більше тисячі доларів, а, нажаль, в Тернопільській області цей показник менше ста доларів. Тобто, нажаль, в Україні індустріальні парки тільки в останні роки почали створюватися як інституції».

Втім, відповідні ініціативи вже є практично у всіх регіонах нашої країни, розповідає Василь Федюк. Подекуди рішення про створення індустріальних парків вже прийняли і внесли до реєстру, а відтак там мають право на отримання державної підтримки. На сьогодні таких є 14. Одними із перших були індустріальні парки в Івано-Франківській, Житомирській, Одеській, Львівській та Київській областях.

Створення індустріальних парків, кажуть в Тернопільській облдержадміністрації, є одним із напрямів, які прописані у Стратегії розвитку області до 2020 року. Адже інвестори не просто хочуть уваги до себе, а й створення їм певних умов для роботи.

ІГОР ВОНС, заступник голови – керівник апарату ТОДА:

«Як приклад, можу сказати, що нещодавно ми вели перемовини із однією бельгійською компанією по створенню тут виробництва меблів. Вони розглядали чимало майданчиків і, нажаль, підібрати потрібний не вдалося. А основна причина – що те споживання електроенергії, яке їм потрібно було, потужність, в тих місцях, де ми їм пропонували, нажаль, неможливо було підвести».  

До створення індустріальних парків, стверджують експерти, слід підходити відповідально: варто визначити потенційних інвесторів, подумати, чи підходить територія, врахувати місцеві промислові традиції. Майданчик повинен бути неподалік основних магістралей, технічної інфраструктури, комунікацій. А на території довкола індустріального парку має бути достатньо потенційних працівників.

ІГОР ВОНС, заступник голови – керівник апарату ТОДА:

«Важливим питанням буде стояти: а які напрямки галузеві ми будемо розвивати в даному індустріальному парку? Я, наприклад, бачу, що, враховуючи той потенціал сировинний, який є в нашій області, сільськогосподарський, дуже добре було б напрямок переробки сільськогосподарської продукції саме тут реалізовувати. Але не тільки це. Тобто, в чому суть індустріального парку: там має бути сконцентровано декілька напрямків. Це може бути і промислове виробництво, це можуть бути і інформаційні технології, IT-технології, науково-дослідна робота. Розумієте, воно дуже гарно «лягає» в кооперацію, в комплекс, який буде кооперуватися».    

ВАСИЛЬ ФЕДЮК, експерт з регіонального розвитку програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні»:

«Я би казав, що для Тернопільської області добре було би розглядати на цьому етапі 4-5 пропозицій, але звузити кількість потенційних проектів, для початку, можливо, до 1-2 чи до 2-3 з тим, щоби відпрацювати із тих запропонованих найкращі варіанти, за допомогою різних ресурсів фінансування створити нормальні умови, тобто, підтримати інфраструктуру цього індустріального парку. А після того, якщо ці перші парки будуть успішними, можна розвивати наступні».

Реалізувати такий проект – непросто, проте, переконаний Ігор Вонс, це можна зробити за умови співпраці державної влади, органів місцевого самоврядування та бізнесу.

 

залишіть коментар