Громади Тернопільщини готові до розширення

Автор:     Опубліковано: 21 Березня 2017 о 19:28    92 переглядів

Тернопільщина залишається лідером в Україні по формуванню об’єднаних територіальних громад. Їх в області наразі 36.

ОЛЕГ ВАЛОВ, заступник голови ТОДА:

«Від початку березня частково робочими групами ми об’їжджали райони для того, щоби зібрати по максимуму інформацію для того, щоби ми могли формувати перспективний план. З наступного тижня ми починаємо точкові виїзди, тобто, будемо їздити в кожну громаду діючу і в кожній, хто збирається в нас формуватися, які громади, це вже більше будуть робочі такі наради, які будуть за собою тягнути вже, відповідно, конструктивні рішення».   

Нещодавно Верховна Рада України прийняла низку законів щодо проведення реформи децентралізації. Зокрема, розповідає Олег Валов, щодо статусу старости, щодо набуття повноважень сільських, селищних, міських голів, «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про особливості добровільного приєднання до територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів».

ОЛЕГ ВАЛОВ, заступник голови ТОДА:

«Як ви знаєте, в нас 3 громади, які сформовані були і в 2015-му – Хоростківська, і в 2016-му – Товстенська і Зборівська, були юридично сформовані, але територіальна виборча комісія на вибори їх не пустила, аргументуючи тим, що деякі населені пункти їхньої громади охоплювали другі райони. Цим законом 5520 ця процедура спрощується, відповідно, і три громади, які в нас є фактично і юридично повністю сформовані, і ми їх, в принципі, називаємо вже громадами,  сьогодні в процесі подання ще одного листа на ЦВК щодо призначення виборів».

Ще один – Закон № 4772, який дає можливість приєднувати населені пункти до вже діючих громад.

ВІКТОР ЛИТВИНЧУК, директор Центру розвитку місцевого самоврядування в Тернопільській області:

«На сьогодні є багато сільських рад, які мають бажання приєднатися до тих громад, які показали успішну роботу в минулому і позаминулому роках. Тому важливо, щоби, з одного боку, ми створювали громади, а, з другого боку, щоб ми створювали якраз саме спроможні громади, і до тих громад, які вже працюють, під’єднували ті, які мають бажання працювати і жити в об’єднаних територіальних громадах».  

Продовження адмінреформи на Тернопільщині, кажуть в адміністрації, передбачає в першу чергу, укрупнення існуючих громад. Оскільки наразі вони охоплюють лише третину області, вочевидь, постане і питання формування нових.

ВОЛОДИМИР ХАРЧЕНКО, начальник управління містобудування та архітектури ТОДА:

«В першу чергу, мають бути утворені громади навколо районних центрів. В нас їх залишилося декілька. Це (так, по пам’яті) – Ланівці, Збараж, Зборів, Підгайці, Монастирська, Бережани, Чортків, Кременець. За нашими підрахунками, ми вийдемо в перспективному плані, або, принаймні, будемо намагатися вийти, щоби кількість громад не перевищувала 50. Цього цілком достатньо, хоча, на моє переконання, і 30 громад цілком можуть забезпечити охоплення усієї території області дієздатними громадами. В перспективі, можливо, до цього ми і прийдемо».    

ІГОР ГІРЧАК, виконавчий директор Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України:

«В цьому році нам треба зосередитись вже не на кількості створених громад, а на якості. Тобто, ми маємо перед собою дивитися трошки в майбутнє і в перспективу, і прогнозувати. Рано чи пізно державна підтримка об’єднаних громад закінчиться, яку вони зараз отримують, і потрібно підходити до формування громад з позиції того, наскільки вони будуть спроможними і в стані забезпечувати якісне надання послуг своїм мешканцям за рахунок власних надходжень, за рахунок власних бюджетів».

Інші труднощі, які постають наразі, розповідає Ігор Гірчак, – проблема з кадрами, а ще – небажання деяких представників органів місцевого самоврядування йти на об’єднання.

залишіть коментар