У ніч на 14 січня українці вдруге зустрічатимуть Новий рік

Автор:     Опубліковано: 13 Січня 2014 о 19:17    530 переглядів

У ніч на 14 січня в Україні відзначатимуть Новий рік за старим юліанським календарем. Традиційно в цей вечір сім’ї збираються у своєму домі, дякують Богу за прожитий рік, просять благословення на прийдешній, а також – обмінюються вибаченнями і побажаннями.

о. ОЛЕГ ХАРИШИН, прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ:

«Один одного вітаючи, маючи спільну трапезу, спільно колядуючи, вони в такий спосіб проводять той вечір в родинному колі. Кажуть, що тут ніби відбувається другий Святий вечір. Однак, в нашій Галичині це не є другий Святий вечір. В нас називають другим Святим вечором саме надвечір’я празника Богоявлення».   

Тернополяни, яких зустріла наша знімальна група, запевняють, що Старий Новий рік – відзначатимуть. Здебільшого – вдома, у колі близьких людей.  

 «Так, як і той Новий рік. З шампанським, канапочки з ікрою, якісь мандаринки, салатик… Традиційно».  

 «Або з батьками, або з такими найріднішими друзями».  

 «Вдома, в кругу сімї».

 «Ялинка є, стіл накритий, що ще? Гостей повна хата, що ще треба».

Також завтра християни вшановуватимуть святого Василія Великого, чия богословська спадщина, за словами отця Олега Харишина, становить неабияку цінність. Крім того, відзначатимуть 14 січня ще й свято обрізання Господнього.

о. ОЛЕГ ХАРИШИН, прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ:

«Принесли Його в храм, згідно тої єврейської традиції. Його було обрізано і, відтак, дано ім’я. Ми кажем: «Ім’я, яке понад усяке ім’я», тобто Ісус, що означає «месія». Назнаменовано через отримання цього імені на цю життєву дорогу відкупительства і спасіння людського роду».

До слова, традиційно зранку 14-го січня по домівках ходять сівачі.  За словами отця Олега Харишина, засівають, здебільшого, хлопчики. Хоча можуть це робити і старші чоловіки. Використовують, зазвичай, пшеницю, яка, пояснюють священнослужителі, має свій символізм.         

о. ОЛЕГ ХАРИШИН, прес-секретар Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ:

«Важливо в цій традиції є одне: що людина ходить і віншує, тобто говорить дійсно слова благословення, слова добрих побажань, коли сіється зерно. Звичайно, символізм зерна ми розуміємо. Тому що Христос дуже часто проповідував, використовуючи цей символ, символ зерна. Це є зерно, яке покликане, завмираючи, дати життя більшій кількості зерна».

Відтак, кажуть духівники, приймаючи засівальника, люди покликані прийняти у своє життя Божу благодать. А також – намагатися в новому році змінити себе на краще і наблизити свою душу до спасіння.

залишіть коментар