У нашому місті вшанували земляків, які стали жертвами сталінських репресій

Автор:     Опубліковано: 8 Липня 2014 о 08:20    281 переглядів

Пам’ять тих, хто загинув у Тернопільській тюрмі до 1941 року, вшанували у нашому місті. На Микулинецькому кладовищі усі небайдужі зібралися біля меморіалу жертвам сталінських репресій.

Пані Марія розповідає: приходить на це місце щонайменше раз в рік. Тут, разом з іншими закатованими, похований і її дядько. За словами жінки, ще зовсім молодий юнак загинув за те, що був патріотом своєї країни.

МАРІЯ, тернополянка:

«Коли почали йти вже німці, нападати, їх тут всіх замордували. Мама моя приїжджала, тобто, сестра його рідна. Вона старша була від нього на 2 роки. Вона приїжджала сюди, до впізнання. Настільки були знівечені, що їх не до впізнання. По одязі, по всьому їх впізнали. Потім вже з архіву оці документи, і тут ми вже довідалися, за України, коли почалася оце вже Україна, то ми вже довідались, що вони похоронені тут, в цій могилі».

Червону армію, яка вступила на Західну Україну у 1939, розповідають історики, люди зустрічали хлібом і сіллю. Адже мали надію, що Україна врешті об’єднається. Однак вже невдовзі, каже старший науковий співробітник Тернопільського музею політв’язнів Ігор Олещук, так звані «визволителі» розпочали масові репресії.

ІГОР ОЛЕЩУК, старший науковий співробітник Тернопільського історико-меморіального музею політв’язнів:

«Вони використали всі ті архіви, які були в архівних установах про наші партії, громадські організації, такі як «Просвіта», «Рідна школа», «Союз українок», юнацькі спортивні організації, кооперативи. Ті, які під час Польщі піддавалися репресіям чи були засуджені. Вони це все використали і почали масові арешти. За  20 місяців перебування цієї радянської влади тут, то було по всій Галичині арештовано 60 тисяч інтелігентів».

На момент нападу Німеччини, тюрми Західної України були переповнені. Відступаючи, сталінська армія залишила по собі гори тіл в’язнів – розстріляних і жорстоко закатованих.

БОГДАН ХАВАРІВСЬКИЙ, голова обласного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса:

«Тут поховано більше тисячі людей, яких було жорстоко катовано. Уявіть собі, по кісточки кров була. Говорили, навіть офіцери деякі були, вони цього не могли зрозуміти. Майже не було села на Тернопільщині, аби не було такого болю і жалю і оплакування. Це страшне».

Аби вшанувати пам’ять жертв сталінських репресій, у Тернополі провели мітинг-реквієм. Згадуючи невинно вбитих тоді, проводили паралель з подіями, які відбуваються в нашій країні сьогодні.

СЕРГІЙ НАДАЛ, міський голова Тернополя:

«Закінчилась війна двох людиноненависницьких імперій. Але одна з цих людиноненависницьких імперій живе і сьогодні. Ту політику, яку проводила Московія раніше, ту політику, яку вона проводить сьогодні, є наслідком того, що ми маємо. Люди, які покояться тут, найбільше сьогодні, насправді, потребують наших молитв. Дуже прикро, але сьогодні вже є сотні наших сучасників, які також вже потребують наших молитв, ті, які загинули під час АТО».

Біля могили жертв сталінських репресій відправили символічну панахиду та поклали квіти до її підніжжя.

залишіть коментар