Українські студенти отримуватимуть стипендію по рейтингу

Автор:     Опубліковано: 29 Липня 2014 о 19:40    327 переглядів

Нову редакцію «Закону про вищу освіту» Верховна Рада ухвалила ще на початку липня. Втім, згодом його відправили на доопрацювання.

ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ, ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка:

«Це зв’язано з тим, що юридичний комітет Верховної Ради побачив там низку неточностей, які десь входять в суперечність із законодавством українським, а також, навіть, по деяких позиціях – і з Конституцією. Але суттєвих змін щодо тих позицій, які стосуються власне роботи університетів, я не бачу. Через те, я думаю, що у Президента просто немає підстав для того, щоб не підписати цей Закон».

За Володимира Кравця, при вступі нового Закону в дію, якість роботи вищих навчальних закладів контролюватиме не профільне міністерство, а Національне агентство з якості освіти.  Відтак, більш об’єктивним буде весь процес атестації, оцінювання, інспектування вищої школи. Самим же університетам, каже ректор педагогічного, особливо тим, які мають статус національного чи дослідницького, нададуть досить велику автономію – як академічну, так і фінансову.

ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ, ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка:

«Наприклад, вченій раді університету надається право самій визначати відповідність диплому зарубіжного фахівця нашим критеріям. Можливість визначати зарплату йому. І так далі. Тобто, зразу починаються академічні свободи. Вводити нові курси ми маємо можливості. 25 % навчального часу студент буде використовувати для вивчення дисциплін, які він вибирає. Сьогодні, на жаль, це обмежено цілою низкою причин».

Крім того, за університетом залишаються і наукові ступені. Захищати дисертацію можна буде в своєму виші. За словами Володимира Кравця, завдання вищезгаданої агенції в даному випадку полягатиме лише в акредитації вченої ради, яка звання присуджуватиме. До слова, наукові ступені будуть схожі на ті, що й у низці європейських країн.

ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ, ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка:

«На місці молодшого спеціаліста зявляється молодший бакалавр. Далі – бакалавр, магістр. І аж тоді йдуть доктор філософії і доктор наук».

Передбачає закон і новий механізм управління вищою школою. Ректорів тепер обиратиме весь колектив викладачів та 15 відсотків студентів. Втім, не більше, як на 2 терміни. Стільки ж можуть знаходитися на посаді декани факультетів та і завідувачі кафедрами. Торкнуться зміни і студентів. Стипендію поетапно мають намір підняти до рівня прожиткового мінімуму. Однак отримувати її студенти будуть по рейтингу. Середній бал ролі більше не гратиме.

ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ, ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка:

«Якщо студент раптом отримав «3» з якогось предмета, він починає шукати, як її перекрити «5». Шукають спонсорів, шукають виходи, і це створює оцю передумову. Викладач стає в позу при своїй дуже високій зарплаті – «чо то я маю задурно ставити?». І ось в новому законодавстві дуже чітко записано наступне: не менше, як 2/3 студентів, причому без врахування осіб, які отримують соціальні стипендії».

Також новий Закон передбачає більш жорсткі антиплагіатні норми.

залишіть коментар