Люди плутають отруйні гриби з їстівними

Автор:     Опубліковано: 25 Вересня 2014 о 21:43    1 359 переглядів

Сезон полювання на гриби – у розпалі. Дарунки лісу хтось збирає власноруч, інші – надають перевагу ринкам чи супермаркетам. У Тернополі грибами вже активно торгують. У пані Світлани з центрального міського ринку вони – сушені. Розповідає: збирає сама у бережанському лісі.

СВІТЛАНА, продавець:

«Людина бере шнурочок, дивиться зі всіх сторін. Бачите? З тої сторони повертає, з тої сторони повертає. Дірочок нема, черв’ячка нема – значить, якісні».

Зв’язка білих грибів, каже пані Світлана, коштує близько 20 гривень. Дешевше, у 10-15, обійдуться опеньки.

СВІТЛАНА, продавець:

«Гриби білі дуже корисні. Можна варити суп, навіть в гречаний можна трошки дати. Фасолевий суп можна також варити з грибами білими. Пару штучок кинути – воно зразу пахне, апетит такий. Можна підливу з них робити. А опеньочка – то вже таке. Запах дає, але вже так білка не має».

Усі гриби, що продають тут, запевняє пані Світлана, проходять перевірку у місцевій лабораторії.Втім, свіжих на центральному ринку зараз не знайти. Зате вдосталь – поза його межами. До прикладу, на стихійному ринку неподалік один кілограм білих грибів коштує 40-50 гривень. Кіло рижиків – близько 15-ти. Продавці розповідають: гриби як з Тернопільщини, так і з Прикарпаття. Втім, від камери – ховаються.

В свою чергу, в обласній сандепідслужбі застерігають від купівлі грибів у стихійних торговців. Адже якість такого товару ніхто не контролює. Відтак, доводиться розраховувати лише на порядність і обізнаність самого продавця.

 ОЛЬГА БІЛИНСЬКА, головний спеціаліст ГУ Держсанепідслужби у Тернопільській області:

«На ринках або в закладах торгівлі. Тобто, де проходить контроль якийсь. А в місцях стихійної торгівлі – ні в якому разі».

До слова, цього року в області вже є перші жертви отруєння. В Бучацькому районі від грибів постраждала 5-тирічна дитина. На Лановеччині вони привели до лікарняної палати двох пенсіонерів. Втім, каже Ольга Білинська, у цьому випадку викликати отруєння могла не стільки неналежна якість грибів,  скільки те, що через похилий вік організм вже може не сприймати такої важкої їжі. Попри це, нерідко причиною отруєнь, кажуть в санепідслужбі, є невміння розпізнавати, які  гриби їстівні, а які – ні. Тим більше, що відрізнити одні від інших буває непросто.

ОЛЬГА БІЛИНСЬКА, головний спеціаліст ГУ Держсанепідслужби у Тернопільській області:

«Навіть рекомендуємо ми вживати губчасті гриби, це – білий гриб. А от серед пластинчастих можуть бути сироїжки. І серед них є бліда поганка. І вона зовні дуже схожа на сироїжку. Головка в неї такого зеленкуватого кольору, але чим відрізнається, наприклад, від сироїжки, що ніжка має потовщення. Тому навіть така рекомендація, коли збирають гриби, не відокремлювати шапочку від ніжки, щоб потім можна було відокремити, навіть вже вдома, отруйний гриб від неотруйного». 

З цієї ж причини, каже Ольга Білинська, не варто збирати молоді гриби, в яких ще не сформовані морфологічні ознаки. Крім того, в санепідслужбі не радять йти на тихе полювання, якщо довго не було дощу – в спекотну погоду гриби накопичують в собі токсичні речовини. Застерігають фахівці і від народних способів перевірки грибів, до прикладу, методу срібної ложки чи цибулини: вони не діють. Поради дають і досвідчені грибники.

СВІТЛАНА, продавець:

«Де, побачив, наприклад, бліду поганку, то вже там біля неї грибів не можна збирати. Далеко треба вже йти. А так, збираючи, десь всередину в ліс треба йти, де там далеко від дороги. То там можна збирати гриби.  І обов’язково, щоб не були червиві. Мають бути чисті, ножка має бути чистесенька. І не мають бути старі. Бо старі – то вже не можна брати. А тільки такі більш-менш середні».

Навіть якщо ви впевнені в якості продукту, гриби повинні пройти належну термічну обробку. Тим не менше, не можна давати їх дітям, людям похилого віку та тим, хто має захворювання шлунково-кишкового тракту.

 

залишіть коментар