У Тернополі під облдержадміністрацією влаштували «Чорний вівторок»

Автор:     Опубліковано: 21 Жовтня 2014 о 19:31    593 переглядів

Не залишати напризволяще хворих на важкі недуги закликали місцеві активісти. Під стінами облдержадміністрації люди зібралися 21 жовтня зранку.  В руках – плакати. Кажуть: прийшли, оскільки ліки за державний кошт у 2014 році не закупляли. А Міністерство охорони здоров’я, запевняють активісти, не забезпечило виконання доручення Кабміну щодо здійснення таких закупівель до 21 жовтня. Відтак, без життєво необхідних препаратів досі залишаються хворі на гемофілію, туберкульоз, гепатити, ВІЛ-СНІД та онкохворі. А купити дорогі препарати самостійно їм нерідко не по кишені.

 СОФІЯ ОСТРОЛУЦЬКА, активістка:

«У 2014 році тендер на закупівлю ліків за державні кошти був повністю провалений. Такого масштабного провалу ще за незалежної України ніколи не було. І кожного дня сотні людей помирають від тяжких хвороб. І основною нашою метою – це є добитися того, щоб в Україні, все ж таки, відбулася ця закупка. І лозунг, можна сказати, один з лозунгів нашої сьогоднішньої акції – це «Дай шанс на життя тим людям, які справді цього потребують».

Акція, до слова, всеукраїнська, пройшла під назвою «Чорний вівторок». Активісти прийшли одягнені у відповідному кольорі. Кажуть, в знак жалоби за тими, хто помер, не дочекавшись лікування від держави.

СОФІЯ ОСТРОЛУЦЬКА, активістка:

«Такі акції вже раніше проводилися. І проводяться приблизно в 20 регіонах України. Ось недавно буквально була акція, яка також символізувала смерть тих людей, які загинули від того, що не вдалось, все ж таки, закупити  ліки. Просто перед Кабінетом Міністрів виставили взуття. Щоб таким чином привернути увагу до того, що такі люди є і вони кожного дня помирають, які потребують нашої підтримки і фінансування, зокрема, від держави».

Свої вимоги люди оформили у лист-звернення до керівництва області. До активістів та тих, чиї сім’ї біда зачепила безпосередньо, вийшов не так давно призначений директор департаменту охорони здоров’я ОДА Володимир Курило. Питання посипалися одразу ж.

 «- Вже майже рік часу не поступає 8 фактору. В мене двоє дітей,хворих на гемофілію. Гемофілія йде А, важка форма. От скажіть, будь ласка. Я одна працюю. Чоловік після важкої операції, дитина – тоже після операції, зламав ногу. Друга дитина – так само важка форма. Я в силі за 1200 гривень?..

– Ні, не в силі. Давайте продовжимо нашу розмову, я дам вам відповіді, що зроблено, по переліку препаратів, по сумах. Конкретні речі».

Відтак, продовжили діалог вже всередині. Володимир Курило визнав: певні проблеми таки є, адже, справді, у 2014-му, вперше за 23 роки, жоден з необхідних важкохворим препаратів в лікувальні заклади не поступив. З певних причин тендери проведені не були. Втім, переконує посадовець, зрушення вже є. Проблему наразі вирішують на рівні Міністерства. А тому ліки вже невдовзі повинні надійти.

ВОЛОДИМИР КУРИЛО, директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації:

«На сьогоднішній день на суму 558 мільйонів вже укладені договори. Тобто, ми до 10 листопада, це за словами міністра охорони здоров’я, очікуємо поступлення препаратів. Ця сума, 556 мільйонів – це 36% від передбаченої суми. А, взагалі-то, по державі передбачено на ліки 2 мільярди 160 мільйонів. В процесі укладання угод, договорів ще залишається 1 мільярд 400 тисяч».

В свою чергу, запевнив Володимир Курило, забезпечити Тернопільщину необхідними ліками намагаються і на місцевому рівні – шукають ресурси в обласному бюджеті.

ВОЛОДИМИР КУРИЛО, директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації:

«Ми не маємо бути байдужі. І вирішувати ті проблеми. Але вирішувати ми можемо ті проблеми, що ми можемо зробити. Якщо людина не має повноважень і сьогодні Міністерство охорони здоров’я нас обмежило в тих повноваженнях. Дають певну суму і дають перелік препаратів, які закупляти. І ми діємо в тих рамках. Повірте. Більше ми зробити можемо в якому плані? Тих коштів, десь забрати і якусь частину віддати на рівні  області. Це робиться, повірте».

До слова, кілька разів розмова велася на підвищених тонах. Порозумітися між собою не змогли навіть окремі активісти.Пізніше з ліків плавно перейшли на інші болючі теми, зокрема, зачепили проблему корупції у медичних закладах. В свою чергу, Володимир Курило закликав людей співпрацювати з профільним департаментом та повідомляти про випадки зловживань.

 

 

 

 

залишіть коментар