Аби зберегти тепло в домівці, тернополянка Олена Мудра цьогоріч вирішила замінити в одній з кімнат батарею. Жінка розповідає: будинку 45 років, і обладнаний він батареями ще старими, чавунними. Декілька зим підряд та, яку поміняли, майже не гріла, відтак, було доволі холодно.
ОЛЕНА МУДРА, замінила вдома батарею:
«Звичайно, ми пробували різні варіанти: купити в магазині, звернутися до людей, які ставлять опалення, і варіант такий, що, можливо, соціальні якісь будуть пільги. Три варіанти ми пропрацювали, ні один нам не підійшов. І тоді ми звернулися напряму до тої організації, яка міняє батареї. І виявили, що ціна на батареї доступна, щоб її поміняти».
У «Теплокомуненерго» кажуть: з настанням опалювального сезону люди стали замінювати батареї активніше. А тому робота є завжди.
АНДРІЙ МИРОНЯК, газозварник теплового району № 2 КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»:
«Старі чавунні батареї ми зараз не робимо. По перше, вік великий, по друге, запчастин зараз до неї немає. І вони дуже забиваються, збирають сміття. Зараз – пряма батарея, пряма труба йде. І вона не залишає в собі сміття. Оскільки в нас по трубах все одно не чиста вода, не така, як з крана йде. І більша віддача тепла».
Аби заощаджувати тепло ефективніше, Олена Мудра намір зробити ще дещо.
ОЛЕНА МУДРА, замінила вдома батарею:
«Нам порадили, бригада, яка приїхала, пофарбувати її сєрєбрянкою 2 рази. Через те, що фарба, така, масляна, олійна, забирає 30 % тепла. І поставити ззаду екран такий, фольга, також є спеціальний, який так само відбиває тепло назад, в кімнату».
За свою батарею Олена Мудра заплатила 671 гривню. Втім, соціально незахищені верстви населення можуть замінити несправні батареї безкоштовно, кажуть у міській раді. Так само можна поміняти і лічильник води.
МИКОЛА ТКАЧ, головний спеціаліст відділу інженерно-транспортної інфраструктури міськради:
«Тернополяни до нас досить часто звертаються. Багато людей є, правда, більшість з них ідуть на безкоштовне встановлення лічильників. На батареї йде трошки менше, тому що батареї не так часто виходять з ладу. Але мешканці є. На даний момент є десь, напевно, 3-4 заяви на розгляді комісії».
Аби отримати можливість безкоштовної заміни нагрівальних приладів, каже Микола Ткач, потрібно зібрати низку документів.
МИКОЛА ТКАЧ, головний спеціаліст відділу інженерно-транспортної інфраструктури міськради:
«Копія посвідчення пільгових категорій громадян, акт обстеження централізованої системи теплопостачання, який видає «Міськтеплокомуненерго», та працівники ЖЕКу. Вони видають такий акт, і після того ми міняємо. Наступним йде акт обстеження житлових умов, який видає нам також ЖЕК, довідка про склад сім’ї форми номер 3, також видає ЖЕК. І довідки про доходи мешканців, всіх дорослих членів сім’ї, які проживають в квартирі. Проживають і зареєстровані».
Разом з паперами потрібно прийти в міське управління житлово-комунального господарства і написати відповідну заяву. Подання комісія розглядає по мірі надходження, втім, не рідше, ніж раз у 2 місяці.
В свою чергу, у «Теплокомуненерго» застерігають: не варто робити заміну батарей самостійно – через неправильно підібрані чи встановлені можете постраждати і ви, і ваші сусіди.
АНДРІЙ МИРОНЯК, газозварник теплового району № 2 КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»:
«Їх роздуває, їх розриває. Якщо ви, наприклад, на 5 поверсі, то людям до 4 поверха дорого робити ремонт в такому випадку. Ліпше визвіть нас, ми переставим на нормальну батарею. На цілу, на нову. Ми ніколи б/у не ставимо, ржавих, дзюравих. Лише нові».
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.