Кількість препаратів, на які медики можуть виписати пільговий рецепт, зменшилась

Автор:     Опубліковано: 31 Березня 2015 о 19:01    425 переглядів

Наразі більш ніж 18 з половиною тисяч тернополян мають право на отримання ліків з 50% знижкою, а то й взагалі безкоштовно, кажуть у Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Це передбачено постановами Кабміну і низкою наказів Міністерства охорони здоров’я. Лікар встановлює діагноз, призначає медикаменти та виписує рецепт, з яким пацієнт йде в аптеку. Кошти на покриття таких видатків, каже головний лікар Центру Микола Медвідь, є – цьогоріч у Тернополі на це передбачено майже 1 мільйон 900 тисяч гривень. Однак, без труднощів не обійшлося. Причина, кажуть фахівці, криється у законодавстві.

МИКОЛА МЕДВІДЬ, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги:

«Крім того, що постанова Кабінету Міністрів №1071 окреслила перелік медикаментів, які взагалі можна закупляти за бюджетні кошти, будь то державні чи місцевих бюджетів, інша постанова, №240, яка вступила в дію в липні 2014 року, продовжила механізм встановлення граничних оптово-роздрібних цін на ці препарати».

Це, пояснює Микола Медвідь, означає, що ні аптечна мережа, ні бюджетна організація не може закупляти ліки, і, відповідно, відшкодовувати рецепти, за цінами, які вищі від граничного рівня. Крім того, постанова скорегувала механізм його встановлення.

МИКОЛА МЕДВІДЬ, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги:  

«З 2014 року вступив в дію механізм референтності цін на ці препарати. Це означає, що ціна в Україні на певний препарат встановлюється з врахуванням ціни на цей самий препарат ц семи країнах, які навколо України є, в самій Україні і в країні-виробнику. Це зроблено для того, щоб медичний препарат, який реалізується в нашій аптечній мережі, не був в декілька разів по ціні вищий, ніж в сусідній Польщі чи Угорщині».  

Цією ж постановою, каже Микола Медвідь, було передбачено, що всі медпрепарати, які були зареєстровані до її вступу в дію,  повинні бути перереєстровані з врахуванням нового механізму до 1 березня. Оскільки велика частина препаратів досі не перереєстрована, немає змоги на них виписувати рецепти, а аптечній мережі – їх відшкодовувати.

Крім того, розповідає Микола Медвідь, минулоріч на медикаменти ввели 7% податок на додану вартість, відповідно, вони подорожчали. Разом з тим, значна частина препаратів – іноземного походження. Відтак, їх вартість залежить від курсу валют.

МИКОЛА МЕДВІДЬ, головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги:  

«Зростання курсу валюти призвело до того, що в закупці для роздрібної аптечної мережі ці препарати стали дорожчі, ніж можна їх закупити по граничному рівні, який обумовлюється наказом Міністерства охорони здоров’я для конкретного препарату. Хоча це вже лежить не в площині власне медицини, а економіки, кількість препаратів, на які ми можемо сьогодні виписати рецепт, і, відповідно, отримати пільговик медикамент, різко зменшилась».

За словами фахівців, ситуація поки не критична: частина медикаментів вже перереєстровані, є і залишки ліків, закуплені по старих цінах. Однак питання потребує вирішення. За інформацією, поданою на сайті відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міськради, його спеціалісти вже відправили відповідний лист Міністерству охорони здоров’я.

 

залишіть коментар