Акція, яку організували під стінами Кременецького районного суду, є своєрідним продовженням подій січня цього року, розповідають активісти. Тоді відбулася, нагадаємо, так звана «смітникова» люстрація, під яку потрапила одна із місцевих суддів. Внаслідок цього було відкрито кримінальне провадження проти одного з активістів. Досудове слідство триває близько півроку, активіст вдруге під домашнім арештом, а суддя, про яку йде мова, працює далі. Це і стало однією з причин акції.
ВІТАЛІЙ САВЧУК, голова Народної ради Кременецького району:
«Розумієте, на очі – повна невідповідність. Людина, яка, суддя, скоїла безліч, скажем так, злочинів, можливо, вони не з кримінальної точки зору, але фактично перед людьми, вона далі спокійно працює на роботі. Людина, яка була під час цієї акції, і, в принципі, доказів фактичних участі у самому киданні в смітник немає – мусить нести покарання. Незважаючи на те, що жінка – інвалід, про те, що в нього двоє дітей на утриманні, людина позбавлена засобів, практично, для існування».
Генеральна прокуратура передала справу в Рівне, а підставою для чергового домашнього арешту активіста офіційно стала відмова у співпраці з слідчими органами, розповідає Віталій Савчук. І додає, докази – сумнівні.
ВІТАЛІЙ САВЧУК, голова Народної ради Кременецького району:
«Фото, коли йому привезли повістку – виклик в обласне управління міліції, запхали її в трубу воріт, і на тому все закінчилося. Оце єдині докази, якими оперувала прокуратура, під час судового засідання. Ну, там десь 30 фотографій, з різних ракурсів знімали ту повістку, де воно там є. Воно виглядає анекдотично, але результат, знову ж таки – домашній арешт».
Судді, з якою мали намір поспілкуватись активісти, на робочому місці не було. Замість неї до людей вийшла голова Кременецького районного суду – Галина Білосевич. Вона нагадала учасникам акції про можливість оскаржувати будь-яке рішення суду першої інстанції.
ГАЛИНА БІЛОСЕВИЧ, голова Кременецького районного суду:
«Є наступний шлях люстрації – це апеляція і касація. Кожне рішення, кожен процесуальний документ судді оскаржується. Згідно рішення Конституційного суду, на сьогоднішній день – кожен».
Є у активістів претензії й до роботи цієї судді над іншими справами.
ВІТАЛІЙ САВЧУК, голова Народної ради Кременецького району:
«Внаслідок, по суті, злочинної ухвали місцевої судді – Людмили Варневич, яка відпустила з зали суду колишнього міського голову Почаєва – Іванюка. Вина його була доведена у привласненні 4,5 гектарів землі, нанесення фінансової шкоди місту, його просто відпустили».
учасник акції:
«Скажіть, будь ласка, одне питання: коли ми прийшли на судове засідання, воно було відкрите, суддя Варневич сказала: «Вийдіть, будь ласка, бо в мене до вас особиста неприязнь». Коли ми вийшли в коридор, був прокурор Гібський, ми йому звернулися, що це таке: відкрите засідання – нас суддя вигнала».
Тому, іншого виходу з цієї ситуації, окрім звільнення судді з посади, люди не бачать.
ВІТАЛІЙ САВЧУК, голова Народної ради Кременецького району:
«Наша мета: ми Вам подаємо офіційне звернення, яке підпишуть представники тих організацій, які тут знаходяться, з копіями тих документів, які ми вже відсилали на Вищу раду юстиції, на Вищу кваліфікаційну комісію суддів Міністерства юстиції, і ми будемо Вас просити, щоб Ви це все, на основі нашого звернення, особисто, як голова Кременецького суду, подали знову ж таки, на відповідні інстанції для того, щоб дати оцінку діяльності даної судді, і зробити відповідні висновки, і у випадку підтвердження не кваліфікованості, щоб розпочався процес усунення даної особи з посади».
ГАЛИНА БІЛОСЕВИЧ, голова Кременецького районного суду:
«Згідно того ж Закону України, звільнення судді не входить в повноваження рівнозначних суддів і голови суду, того суду, де працює суддя. Сказати, що завтра ви отримаєте відповідь – вам не можу. Сказати, яке рішення буде прийняте Вищою атестаційною кваліфікаційною комісією суддів або Вищою радою юстиції, або Верховною Радою, оскільки суддя призначена безстроково, стаж її роботи майже 18 років – я так само не можу».
Своє звернення учасники акції таки написали, підписали і зареєстрували в районному суді Кременця для того, щоб надіслати його у відповідні вищі інстанції.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.