Громадські організації «Крим SOS» та Stabilization support services спільно з Мінсоцполітики України заснували проект радників. Відтепер, кажуть, інформація про внутрішньо-переміщених осіб надходитиме у Міністерство швидше та ефективніше.
Навесні минулого року в Україні з’явилися внутрішньо переміщені особи. Спочатку люди покидали Крим, пізніше – східні області. Переселенців, згідно зі статистикою, в Україні вже майже півтора мільйона. Проект радників при Міністерстві соцполітики покликаний вирішити їхні проблеми.
ОЛЕНА ЛАБА, представник «Крим SOS»:
«Насправді, критерії відбору були досить жорсткими: це був відкритий конкурс. І ми набирали людей, які мали досвід управлінської роботи, досвід роботи у громадських організаціях, досвід робот із переселенцями також був дуже важливий. Тому що саме питання переселенців потрібно буде вирішувати».
Радник взаємодіятиме з місцевими державними та громадськими організаціями, які займаються питаннями переселенців. А також налагоджуватиме більш ефективну комунікацію між ними та Міністерством соцполітики. Проект тимчасовий. Розрахований на 9 місяців. Якщо буде потреба – його продовжать. Усе залежить від якості налагодженої комунікації, пояснюють організатори. Отож, знайомтеся: Ірина Жигунова – позаштатний радник міністра соцполітики з питань внутрішньо переміщених осіб у Тернопільській області. Разом із цим – громадський діяч і волонтер. Розповідає, із декількома хвилями переселенців Тернопільщина впоралась.
ІРИНА ЖИГУНОВА, позаштатний радник міністра соцполітики з питань внутрішньо переміщених осіб в області:
«Порівняно з іншими областями, Тернопільська область переважно прийняла жінок із дітьми, неповносправних осіб і престарілих осіб. На даний момент залишаються актуальними проблеми житла і працевлаштування. На даний момент до нас із гарячих точок не приїжджають, наскільки мені відомо, наскільки я володію ситуацією».
Із новопризначеним радником міністра готові співпрацювати представники державних органів влади, центри зайнятості та надзвичайники.
ІГОР ГРЕСА, начальник відділу організації заходів цивільного захисту УДСНСУ у Тернопільській області:
«Починаючи з липня минулого року, нашою оперативною групою штабу організовано зустріч і тимчасове розселення вже 658 чоловік із внутрішньо переміщених осіб».
Станом на кінець вересня в Тернопільській області зареєстровано 2 687 внутрішньо переміщених осіб.
ВАДИМ БОЯРСЬКИЙ, директор департаменту соціальної політики ТОДА:
«Хочу зазначити, що таких проблем зі сторони переселених осіб сьогоднішній день немає. Всі діти навчаються, люди проживають зокрема в приватному секторі. Також медичне обслуговування, скарг немає».
ВАЛЕНТИНА НІКУЛІНА, начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню Тернопільського обласного центру зайнятості:
«Послугами центрів зайнятості скористалися 440 осіб і 40%, а це відсоток один із найбільших по Україні, все-таки вдалося працевлаштувати. Найбільші проблеми – це високий заробіток у цих осіб за попереднім місцем роботи. А все таки ми знаємо, що наші роботодавці пропонують не завжди вакансії з високим заробітком».
Фахівці наголошують, не варто нехтувати і психологічними проблемами, з якими стикаються люди, які покинули свої домівки.
СВІТЛАНА ЛОМОВЦЕВА, представник центру психологічної допомоги «Крок назустріч»:
«Це, в першу чергу, адаптація на новому місці. Це страх і тривога за майбутнє: за своє майбутнє та майбутнє своїх дітей. Із чим ми стикаємося? Люди, які зараз знаходяться в нашому місці, переселенці, вони знаходяться ніби у підвішеному стані. Коли вони приходять за допомогою, в них інколи в словах «де ви були раніше?» звучить і відчай, і страх, і злість».
Радник міністра соцполітики з питань внутрішньо переміщених осіб працюватиме в облдержадміністрації, кабінет 230.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.