У Тернополі проживає 64 ветерани ОУН-УПА

Автор:     Опубліковано: 14 Жовтня 2015 о 19:20    509 переглядів

Анні Яківні Рогач було 20, коли вона потрапила у руки НКВС – за те, що входила в ОУН-УПА. Був 1948 рік. У Великих Гаях, згадує жінка, вони мали криївку. Проте підпільників відстежили.

АННА РОГАЧ, учасниця боротьби ОУН-УПА:

«Прийшлося пережити тяжкі тортури на вулиці Коперніка. Били, відливали водою, відкривали вікно. Був грудень, холодно було страшно. Коли я приходила до тями, вони приносили кипяток. А я той кипяток виливала на них. То я тоді не пам’ятала, що зі мною робили. Писали, що хотіли. Давали чисті листки підписувати. А потім можуть навіть сказати, що людина видавала людей. А вона невинна була. Бо тих тортур витримати не годен було».

Потім, згадує Анна Яківна, був суд, Далекий Схід, Магадан і важка праця на будові.

АННА РОГАЧ, учасниця боротьби ОУН-УПА:

«Ми на 5 поверх носили бетон. Дівчата. Голодні, падали. І ще 4 кілометри треба було йти вверх, в лагер. Коли людина падала, він кричав: «Поднимись, стрелять буду!».  То ми тягнули, хто кого міг. А потім вже прораб сказав, що, якщо хочете, щоб вони працювали, дайте їм їсти. Вони навіть хліба не давали».

Там жінка поневірялася 7 років. Звільнили її лише після смерті Сталіна. На чужині Анна Рогач вийшла заміж, народила доньку. Але згодом, все ж, повернулася додому.

АННА РОГАЧ, учасниця боротьби ОУН-УПА:

«Сказали мені лікарі: якщо хочете мати гроші, то не будете мати дитини. І я приїхала з нею сюди, на Україну.  

Історії, від яких кров стигне в жилах, може розповісти чи не кожен з присутніх тут. Усі вони внесли свій вклад у боротьбу за незалежність України. Сьогодні ветерани ОУН-УПА приймали вітання та слова подяки.

СЕРГІЙ НАДАЛ, міський голова Тернополя:

«Загалом, в нас, в Тернополі, є 64 ветерани ОУН-УПА, учасників бойових дій, яких ми протягом року вшановуємо, згадуємо. Протягом року з ними працює управління соціальної політики. На жаль, з них вже є дуже багато людей, які не можуть самостійно ходити на такі заходи. Скажімо, сьогодні прийшло їх 15 людей. Решту привітали по телефону, вони чекають вдома, що до них прийдуть наші працівники і передадуть ту фінансову підтримку, яку місто може їм надати».

залишіть коментар