Отруїтися можна навіть сушеними чи консервованими грибами

Автор:     Опубліковано: 9 листопадаа 2015 о 19:10    1 068 переглядів

Пані Ольга із Тернополя працює на міському ринку майже 20 років. В асортименті – і гриби, щоправда, лише сушені.

ОЛЬГА СОТНІКОВА, продавець:

«На даний момент в нас є в асортименті тільки лисички, і є білі гриби. Опеньок немає. Опеньки були дуже пізно кинулися. Ще не посушилися. А білі трошки раніше були, бо то ж була посуха. І в цьому році грибів майже не було».

Придбати сушені лисички чи білі гриби у пані Ольги можна по 150 гривень за 100 грамів.

ОЛЬГА СОТНІКОВА, продавець:

«То ми рахуємо, що в нас в Тернополі самі дешевші, бо по областях, де Франківська область, там, хоча вони є в них, і Львівська область – там в них 180, навіть 200 гривень 100 грамів. Ми ще, дякувати Богу, продаємо по такій ціні, щоб наші люди могли купити, бо то такі ціни великі, що не кожен може собі таке дозволити».    

Хоч гриби, якими торгує жінка, привезені з Карпат, вона і сама, запевняє, грибниця з досвідом. Гриби любить, і як з ними поводитися – знає. Чи не основна порада для шанувальників «тихого полювання» від пані Ольги – не забувати про обережність.

ОЛЬГА СОТНІКОВА, продавець:

«На даний момент я не можу сама збирати, бо я мушу бути на ринку. Але я виросла майже під лісом, в мене 100 метрів мій дім від лісу. Так що я гриби дуже добре знаю. Якщо пораду вам дати, то тільки та людина, яка знає, що то за гриби, хай збирає. А якщо вона не впевнена в тому грибі, хай вона його не забирає. Бо так можна дуже отравитися. Є ж ті поганки, але вони подібні на підпеньки, розумієте? Можна дуже скоро отравитися. Не впевнена – не брати».  

Схожу пораду дають і у санепідслужбі. Там розповідають: цього року в області зареєстрували вже три випадки отруєння грибами. Один – в Ланівецькому та два – у Збаразькому районах.

ОЛЬГА БІЛИНСЬКА, лікар з гігієни харчування ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»:

 «До нас поступило 12 термінових повідомлень щодо поступлення хворих на лікування в ЛПЗ області з діагнозом отруєння грибами під знаком питання. Чому саме така розбіжність? Тут має значення те, що вживали, як ми вже так аналізували ці термінові повідомлення, малолітні діти і люди з захворюваннями кишково-шлункового тракту. Тобто, вживання грибів якраз сприяло загостренню хронічних захворювань». 

Відтак, цим категоріям населення, а ще – людям похилого віку фахівці не радять вживати грибів взагалі. Іншим слід підійти до цього відповідально.

ОЛЬГА БІЛИНСЬКА, лікар з гігієни харчування ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»:

«Не збирати гриби вздовж доріг, автомобільних трас. Ні в якому разі не купувати гриби на стихійних ринках. Також не можна збирати в радіусі 500 метрів біля промислових заводів, фабрик. Ні в якому разі не вживати сухих грибів. В молодому віці гриби бажано не збирати, а трошки такі зріліші. Тому що, от, бліда поганка в молодому віці маскується під зелену сироїжку».

Не варто, каже Ольга Білинська, користуватися і народними методами перевірки отруйності гриба – вони невиправдані. Зрештою, навіть якщо придатність продукту до вживання у вас не викликає сумніву, гриби повинні пройти належну обробку.

ОЛЬГА БІЛИНСЬКА, лікар з гігієни харчування ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»:

 «Проводячи розслідування випадку отруєння грибами в Збаразькому районі, ми визначили, що людина вживала гриби грузді. І, зокрема, грузді вживала малосолені, які були тільки 3 тижні тому засолені. При холодній обробці гриби можна вживати тільки після того, як 6 тижнів вистояться в соленому розчині. І перед тим, як грузді засолювати, їх треба добре вимочувати, тому що вони мають таку гірку речовину, яка подразнює слизову оболонку шлунка і кишечника».  

До слова, як зазначають в санепідслужбі, всупереч поширеній думці, отруїтися можна навіть консервованими чи сушеними грибами.

 

залишіть коментар