З минулого року в Україні діє національна система пробації

Автор:     Опубліковано: 12 Лютого 2016 о 19:05    329 переглядів

Закон «Про пробацію» Верховна Рада прийняла 5 лютого минулого року. Відповідно до нього, з кінця серпня в Україні діє національна система пробації.

НАТАЛІЯ ХІЛЬЧЕНКО, завідувач сектору кримінально-виконавчої інспекції управління ДПтС України в області:

«Пробація» в перекладі з англійської означає «випробування» або «умовне звільнення від покарання». Зазначеним Законом пробація визначається як система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до Закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачену особу».

Є декілька видів пробації. Досудова полягає в тому, що органи пробації готують досудову доповідь, яка містить соціально-психологічну характеристику особи, оцінку ризику повторного вчинення нею кримінального правопорушення, а також висновок про можливість її виправлення без позбавлення волі. Інший вид – наглядова.

НАТАЛІЯ ХІЛЬЧЕНКО, завідувач сектору кримінально-виконавчої інспекції управління ДПтС України в області:

 «Здійснення наглядових та соціально-виховних заходів щодо засуджених до покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, осіб, яким покарання у виді обмеження або позбавлення волі на певний строк замінено на покарання у виді громадських або виправних робіт, осіб, звільнених від відбування покарання з випробувальним строком, і звільнення відбування покарання вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років. А також – направлення засуджених до обмеження волі для відбування покарання у виправних центрах».

Пенітенціарна пробація передбачає підготовку до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження або позбавлення волі, з метою їхньої побутової адаптації.

Одним із завдань пробації є виправлення засуджених та запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.

На Тернопільщині до 2015 року  штат кримінально-виконавчої інспекції налічував 46 осіб, які обслуговували 18 територіальних підрозділів. Після прийняття Закону в зв’язку з розширенням функцій, його збільшили.

НАТАЛІЯ ХІЛЬЧЕНКО, завідувач сектору кримінально-виконавчої інспекції управління ДПтС України в області:

«Зараз є, на даний час, 73 штатні одиниці: 50 одиниць наглядової пробації, 6 психологів і 17 фахівців з питань соціального супроводу суб’єктів пробації».   

Наразі на обліку обласної кримінально-виконавчої інспекції перебуває близько 1300 осіб, засуджених до альтернативних позбавленню волі видів покарань.

залишіть коментар