Процедура оформлення і отримання посвідчення інваліда учасниками АТО проходить через органи влади та кілька медичних комісій. Аби запитати, які документи необхідно зібрати і в які установи звертатися – ми пішли до директора департаменту соціального захисту області.
ВАДИМ БОЯРСЬКИЙ, директор департаменту соціального захисту населення ТОДА:
«Після отримання поранення, чи контузії, чи травми учасник бойових дій повинен пройти лікування у військовому госпіталі чи в іншому закладі охорони здоров’я, після завершення лікування йому мають видати виписаний епікриз та направлення на військово-лікарську комісію, так звану ВЛК. Військово-лікарська комісія прив’язує чи надає висновок про зв’язок захворювання з участю в бойових діях».
Наступним кроком після ВЛК є медично-соціальна експертна комісія, яка в разі наявності підстав, встановлює інвалідність і видає довідку про відповідну групу. Також МСЕК розробляє й індивідуальну програму реабілітації, а виписку надсилає у пенсійний фонд і в соц. захист.
ІГОР БАНАДИГА, головний лікар – головний експерт обласного центру медико-соціальної експертизи
«Якщо є поранення, чи можливо захворювання, можуть бути в окопах переохолодження, захворювання нирок, і військово-лікарська комісія дає, що це захворювання отримано при захисті Батьківщини або часто в Національній гвардії дають: при виконанні обов’язків військової служби. Тобто це прерогатива військово-лікарської комісії. Наше завдання тільки оглянути його і визначити наявність в нього даних на інвалідність».
У МСЕК кажуть, проблеми можуть виникнути саме з оформленням статусу «Інваліда війни». Тобто потрібно довести, що хвороба отримана внаслідок участі у бойових діях.
ІГОР БАНАДИГА, головний лікар – головний експерт обласного центру медико-соціальної експертизи
«Є двояке. Є при проходженні військової служби і є при захисті Батьківщини або при виконанні обов’язків військової служби. Тобто це прирівнюється вже до «Інваліда війни», якщо він отримав поранення, захворювання при захисті Батьківщини чи при виконанні обов’язків військової служби і отримавши групу, він автоматично прирівнюється до категорії «Інвалідів війни». А отримавши інвалідність при проходженні служби, значить він стає просто ветераном, інвалідом при проходженні служби».
З квітня 14го року, у нашій області МСЕК зареєструвала більше ста учасників АТО, у близько половини з них визнали інвалідність. Ігор Банадига пояснює, є хвороби і поранення, які не дають підстав для встановлення інвалідності, у такому випадку визначають відсотки втрати працездатності.
ІГОР БАНАДИГА, головний лікар – головний експерт обласного центру медико-соціальної експертизи
«Ну наприклад, втрата пальця, поранення руки, ноги, ну яке не інвалідизується, їх визначають процент. Тобто проценти втрати працездатності і Міністерство оборони, чи це МВС, якщо гвардія, їх виплачує якийсь там процент».
У МСЕК запевняють, учасників бойових дій готові обстежувати без черги. Із висновками цієї комісії треба звернутися в управління соціального захисту за місцем реєстрації з відповідними документами:
ВАДИМ БОЯРСЬКИЙ, директор департаменту соціального захисту населення ТОДА:
«Висновок ВЛК, висновок МСЕК, заяву, підтвердження участі у бойових діях, фото для посвідчення і видається посвідчення інваліда війни».
Вадим Боярський стверджує, при наявності вище зазначених документів, посвідчення можна отримати того ж дня.
Якщо у когось з бійців АТО є труднощі з визнанням інвалідності, знімальна група телеканалу ІНТБ готова разом з ним пройти всі етапи її оформлення.
Телефон редакції: 42-35-80, +38 (067) 340-49-74
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.