Екологи і священнослужителі вже не перший рік закликають вірян не купувати на могили пластикових прикрас, через шкоду, яку вони завдають довкіллю. Чи дослухаються до закликів тернополяни – далі у сюжеті.
Вже традиційно напередодні Великодня люди прибирають могили та часто прикрашають їх квітами і штучними прикрасами.
АНДРІЙ, продавець
«Штучні квіти, то є там різні ціни: починаючи від 10-ти гривень – такі, 12 гривень, 25, 35, 45, 50, 60 гривень».
Старі ж пластикові вінки та квіти, що втратили колір – викидають. Іноді, розповідають комунальники, у непризначеному для цього місці. А часом, що ще гірше, вирішують самостійно знищити сміття – спалюючи його.
ДМИТРО ГАЙТКО, доглядач кладовища
«В нас на території кладовищ, всіх кладовищ, є металеві баки для сміття. В нас є договір з фірмою, яка вивозить на утилізацію всі відходи. Тобто чи це метал, пластмаса, залишки будівельних матеріалів, просто побутові відходи – люди мають складати в баки, які знаходяться по всій території кладовища і фірма вивозить від нас».
Через шкоду для довкілля, останніми роками, проти пластикових прикрас на могилах виступила Церква. Священнослужителі навіть проводять просвітницькі акції серед прихожан.
о. ВАСИЛЬ ШАФРАН, референт з питань екології Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії УГКЦ
«Наприклад, зараз в цей період проводиться Великопостна ініціатива заради збереження довкілля, ми просимо людей робити діла милосердя. У рік милосердя робити діла милосердя для природи. Тому що діло милосердя зроблено для природи воно має наймасштабніший вимір».
Основна проблема не у використанні неживих квітів, а у правильності їхньої утилізації, пояснює отець Василь Шафран. Адже розклад пластикових прикрас – тривалий.
о. ВАСИЛЬ ШАФРАН, референт з питань екології Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії УГКЦ
«Для духовного життя, якогось християнського духовного змісту у цьому немає. Воно має такий чисто оптичний, культурний залишок, який заспокоює людину, що вона щось добре зробила, що вона цим жестом пам’ятає про особу, вшановує її пам’ять, але духовної цінності в цьому немає. А попри це все є ще і шкода нашому здоров’ю, шкода рослинництву, тваринництву».
Альтернативою штучним квітам є живі. Вартість – різна. Починаючи від восьми гривень. Пан Андрій каже, щоб люди мали вибір, замовлятиме більше живих квітів і рослин, які можна посадити на могилі.
АНДРІЙ, продавець
«Ну зараз трохи менше штучні починають питатися, хочуть більше живих, не знаю, ажіотаж такий пішов, що не можна ставити штучних».
ІВАН ФАЛАТОВИЧ, відмовився від пластикових квітів
«Раніше використовували на могилах: на братах, на бабці, а зараз, після проведеної роботи отцем Василем Шафраном, ми закинули ту роботу, посадили на могилах живі квіти. Зараз нарциси, потім братчики, потім дальше чорнобривці будуть. І так цілий рік будуть на могилах живі квіти».
На Микулинецькому кладовищі чимало людей приводять до ладу могили рідних перед святами. Хтось все-таки ставить штучні букети, а хтось надає перевагу живим насадженням.
п. МАРІЯ, тернополянка
«Ставлю букет штучних, на зиму ставлю. А в більшості стараюся посадити свіжі квіти. От бачиш пересаджую, вони тут були, а я їх пересаджую, бо забагато вже виросли, я хочу трошки прикрасити краще».
ОЛЬГА СУСЛОВА, тернополянка
«Мені здається, що живі – це така пам’ять тих померлих, про яких ми повинні пам’ятати все життя. А посадити – за ними треба доглядати, а це тебе зобов’язує, крім того, що ми пам’ятаємо за своїх рідних, але тебе зобов’язує, що три дні, або щораз в тиждень приїхати, поклонитися, помолитися за тих рідних, які померли і ту квіточку підлити».
Священики ж кажуть, віддавати шану покійним треба, але для цього не важливо, який пам’ятник чи вінок ви поставите на могилі. Бо найважливіше для них – це молитва.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.