Священномучеників з Тернопільщини увіковічнили в іконі

Автор:     Опубліковано: 22 Квітня 2016 о 19:43    950 переглядів

Священномучеників з Тернопільщини увіковічнили в іконі. Образ презентували та освятили в рамках Всеукраїнської науково-практичної конференції «Українська Греко-Католицька Церква в історії та сучасних процесах розвитку українського суспільства».

На іконі зображений хрест, під ним – Богородиця, яка оплакує Ісуса. Позаду – 8 священномучеників,
які постраждали за віру під час гонінь Української греко-католицької церкви.

ІГОР ЗІЛІНКО, художник, автор ікони:

«Церква постраждала цілою когортою святих отців, які в 2001 році були оголошені священномучениками. Лишалося часу дуже мало, ясна річ, я не міг претендувати на таку широку і об’ємну роботу, виконуючи, скажемо, іконографічно таку велику масу, кількість тих людей, які постраждали за нашу церкву. І виникла ідея створити ікону наших подвижників, наших священномучеників, які походять з нашої землі».

о. ОРЕСТ ПАВЛІСЬКИЙ, настоятель Архикатедрального Собору  Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ:

«Вони немов повернулися в цій іконі до свого рідного дому, стали всі разом на свою рідну землю».

У руках священномучеників – пальмові гілки.

МАРІЯ ЦИМБАЛІСТА, мистецтвознавець, працівник Національного музею ім. А. Шептицького (Львів):

«Пальмова гілка від найраніших часів, ще від ранньохристиянських часів, була символом мучеництва, а одночасно з тим – і символом вічності. І, насправді, такої божественної  слави. В античній культурі ця пальмова гілка, цей атрибут був притаманний богині перемоги – Ніці. І, власне, в даному випадку цей атрибут мучеництва відразу стає і символом їхньої перемоги. Тобто, тут цей атрибут одночасно вказує і на мученицьку смерть представлених тут святих, а одночасно з тим – на ту божественну славу у вічності, в якій вони перебувають».

Одягнені вони у білі шати, що, каже мистецтвознавець, також є дуже давньою традицією.

МАРІЯ ЦИМБАЛІСТА, мистецтвознавець, працівник Національного музею ім. А. Шептицького (Львів):

«В найдавніших мозаїках збережених, 5-6 століття, апостоли і святі мученики зображалися, власне, так само, і з пальмовими гілками, і також мали ті білі шати, які були свідченням і чистоти серця, були свідченням певної такої ангельської природи, яку здобувають ті постаті, які вірно слідують шляху Христовому».

Перебуватиме ікона у відреставрованому приміщенні захристії Архикатедрального Собору.  

ІГОР ЗІЛІНКО, художник, автор ікони:

«Коли ми бралися за ту ідею творення тої ікони, а працювали ми в співпраці з отцем-доктором Віталієм Козаком, з отцем Орестом, то йшлося вже відразу про те, що ця ікона буде знаходитися, власне, в цьому інтер’єрі. Відповідно, я, як художник, ми шукали форму подачі, як зробити, скільки того очищеного місця лишити, яка ця ікона має бути».

о. ОРЕСТ ПАВЛІСЬКИЙ, настоятель Архикатедрального Собору  Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці УГКЦ:

«Я бажаю всім нам, щоби світла пам’ять, наша молитва, наші вчинки свідчили тільки про те, що ми є гідний народ, гідна церква, і щоб Господь Бог нам дав ласку заслуговувати щасливе майбутнє. Тому що вони свій подвиг довершили. А ми ще маємо його здійснити. Завжди, коли маєте час, заходьте до захристії, вона відчинена, помолитися, попросити заступництва оцих святих, священномучеників для кожних ваших приватних потреб, а також для нашої Церкви».  

 

залишіть коментар