У Тернополі просто неба діє виставка стрілецьких світлин

Автор:     Опубліковано: 23 Травня 2016 о 19:00    711 переглядів

Виставку стрілецьких світлин під назвою «Героям Лисоні – Вдячна Батьківщина!» відкрили у Тернополі, на вулиці Гетьмана Сагайдачного. Організувала її Спілка Української Молоді за сприяння міської ради. Розмістили експозицію просто неба, аби її могли побачити якомога більше людей. Широкоформатні фото встановили від пам’ятника Івану Франку до Архикатедрального собору. Фотовиставка, кажуть організатори,  присвячена одразу кільком подіям: Дню Героїв, який відзначають 23 травня, 100-літтю бою на горі Лисоня під Бережанами та пам’яті добровольців та волонтерів, які в 1914-1918 роках боролися проти російського війська.

СВЯТОСЛАВ ЛИПОВЕЦЬКИЙ, куратор виставки, член СУМ:

«Якщо ви приїдете на гору Лисоню, ви побачите, що там є тільки одна пам’ятка, яка збереглася з того часу – це ось цей хрест. 1914-1917  рік, це в 1917 році Австро-Угорщина поставила хрест пам’яті тим воякам, які воювали на Лисоні, і, власне, тут є німецькою мовою напис: «Героям Лисоні – Вдячна Батьківщина!». І ми вважали, що дуже актуально, бодай через 100 років, щоби Українська Батьківщина, і держава, і звичайні громадяни, і ми, громадські організації, могли пригадати про ті події. Тому звідси пішла ця назва».     

ОЛЕГ ЗАХАРКІВ, заступник міського голови м. Бережани:

«Цього року дійсно на всеукраїнському рівні буде відбуватися святкування, відзначення такої поважної, героїчної дати як 100-ліття боїв на горі Лисоні, і це та гора, це той П’ємонт, який своєю кров’ю скропили наші Січові Стрільці. На цій горі полягло близько тисячі вояків австро-угорської армії, в тому числі значна кількість з них є Українські Січові Стрільці. Села, які є довкола міста Бережани, стали тими селами, де привозили поранених наших солдатів, де населення допомагало, так, як вже казав Святослав, волонтери допомагали, люди допомагали і продуктами харчування, і лікували».      

В експозиції – 35 світлин.

СВЯТОСЛАВ ЛИПОВЕЦЬКИЙ, куратор виставки, член СУМ:

«Історія цих світлин дуже цікава. Це був австрійський архів Січових Стрільців. Січові Стрільці були страшні естети. І коли вони йшли на фронт, в 1914 році, одна з перших речей, яку вони купили, це був фотоапарат. І взагалі, коли вони приїжджали, наприклад, в Відень, столицю, то вони не забували там фотографуватися, в ательє, тому що тут багато фотографій є дуже якісних, зроблених в ательє. Зібралася дуже велика колекція. Я думаю, що кілька тисяч фотографій є стрілецьких, яким вже по 100 років».  

До слова Тернопіль – не перше місто, мешканці якого отримали можливість ознайомитися із стрілецькими світлинами.

СВЯТОСЛАВ ЛИПОВЕЦЬКИЙ, куратор виставки, член СУМ:

«Перший раз цю виставку ми виставили в 2011 році, вона називалася «Обличчя звитяги», пізніше ми навіть зробили таку окрему книгу з біографіями тих осіб. І ми виставляли в будинку «Перемога». Після цього ця виставка кілька років каталася по Івано-Франківській області, вона фактично була у всіх райцентрах Івано-Франківської області, в Івано-Франківську виставлялася. І тепер ми її повернули в Тернопіль». 

Якщо сприятиме погода, фотовиставку планують експонувати протягом тижня. Крім того, мають намір регулярно виставляти світлини у різних місцях Тернополя, а також – у районних центрах, зокрема, під час фестивалю «Дзвони Лисоні».

залишіть коментар