30 маскувальних сіток передали на Схід студенти та викладачі історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка спільно із місцевими представниками «Блоку Петра Порошенка». Отримають їх бійці 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.
ВОЛОДИМИР КІЦАК, доцент кафедри стародавньої і середньовічної історії ТНПУ ім. В. Гнатюка:
«Знаєте, почалося воно за півроку до війни, в мене народився молодший з моїх чотирьох дітей. А далі, за півроку, почалась війна. Теоретично я, як людина спокійна, мав би піти на війну, але лишити чотирьох дітей якось явно не виходило. А далі – чуть серйозніше. Мене, як звичайного українця, замучила совість. Там – купа моїх однолітків і студентів, в тому числі, а я – тут. Почав шукати, що би я міг зробити. Потрошки, потрошки – якось дійшла думка до маскувальних сіток».
Відтак, студенти та педколектив приступили до роботи. І лише за перший рік, каже Володимир Кіцак, вдалося передати на потреби бійців у зоні АТО близько тисячі квадратних метрів сітки.
ВОЛОДИМИР КІЦАК, доцент кафедри стародавньої і середньовічної історії ТНПУ ім. В. Гнатюка:
«Сітку ми купляємо в Харкові, це – єдине підприємство в Україні, яке плете сітку, основу, властиво. Далі – фарбу ми купляємо в Сумах, там старий радянський хімпром, там найдешевше. Спочатку починали невеличкі сітки, 3 на 4 метри. Потім подзвонили з фронту, з 44 бригади, сказали: хлопці, в нас гармата має 12 метрів, а з станинами – 14. Ну, якось, 3 на 4 – занадто мало. Через то зв’язали 2 каркаси, і в сучасності наша сітка 12 не має, але має 4 на 8».
Тканину Володимир Кіцак фарбує в домашніх умовах. Сітки ж плетуть просто в одному із коридорів навчального закладу. Здебільшого, займаються цим студенти-історики.
ЯРОСЛАВ ПІВТОРАК, староста групи ІС-22, студентський декан історичного факультету:
«Кожного семестру, після пар, у вільний час, між парами ми виходимо на перерву, плетемо, після пар залишаємося – плетемо також. Все на ентузіазмі і по мірі можливості».
Долучаються до майбутніх істориків й студенти інших факультетів, зокрема, допомагають у збиранні тканини.
А завкафедри стародавньої і середньовічної історії Іван Зуляк сам побував у зоні АТО. Майже рік професор проходив службу у 80 окремій десантно-штурмовій бригаді. Запевняє: потреба у таких засобах захисту справді є.
ІВАН ЗУЛЯК, завідувач кафедри стародавньої і середньовічної історії ТНПУ ім. В. Гнатюка:
«Як на мене, ці колишні, ще радянські, вони не зовсім виконують цю функцію. Тому що вони розраховані на розвідувальні літаки, які літали на доволі високих висотах. А зараз, знаєте, що засоби розвідки є досить вдосконалені, тому ці сітки виконують доволі таку серйозну функцію на Сході України. Я думаю, що якщо декілька сіток, які є сплетені студентами нашого факультету, врятують там десь техніку нашу чи врятують життя солдатів, то я думаю, що це вже, скажімо, є велика заслуга наших студентів».
ВОЛОДИМИР МІСЬКО, голова фракції «БПП «Солідарність» в Тернопільській міськраді, викладач:
«Своїм прикладом вони показують, наскільки важливо бути патріотом. Не тільки на словах, не тільки розказувати, як ми любимо Україну, а кожноденною працею вносити свою лепту в нашу спільну справу, в нашу спільну загальну перемогу. Все, що мені залишається – це підтримувати своїх колег-викладачів, вишукувати матеріальні ресурси для того, аби цей процес був безперервним».
До слова, виготовляють на історичному факультеті не лише маскувальні сітки, а й плетуть теплі шкарпетки для військових. Передати їх на Схід мають намір вже восени.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.