З кожним роком на Лисоню приїжджає все більше відвідувачів, не лише з України, а й з-за кордону. До прикладу, австрієць Манфред Шліксбір шукає могилу дідового брата, який загинув під час боїв на Лисоні. Демонструє поштову картку тих часів, останній лист та фото родича.
З часу тих подій минає 100 років. На Тернопільщині, готуючись до відзначення цієї дати, оновлюють меморіальний комплекс. Зокрема, тривають роботи з реставрації монументу, на території з’являться нові пам’ятні елементи та інформаційні стенди. Також мають намір відновити кладовище Січових Стрільців, що у селі Посухів.
ОЛЕГ ВАЛОВ, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації:
«Було виділено 200 тисяч районною радою на реконструкцію самого меморіалу «Лисоня». Крім того, 340 тисяч виділила обласна рада на реконструкцію меморіалу. 165 тисяч було виділено з місцевого бюджету на реконструкцію каплиці. Крім того, за допомогою обласної ради і обласної державної адміністрації і органів місцевого самоврядування було придбано плитку в кількості 800 квадратних метрів для облаштування території. 22 тисячі було зібрано громадською організацією «Лисоня».
Отримала область також фінансову допомогу від Міністерства культури. Долучилися і меценати. Разом з тим, в ОДА працюють ще над розробкою туристичних маршрутів.
ЮРІЙ ЮРИК, заступник голови Тернопільської облдержадміністрації:
«Ми будемо робити і туристичні маршрути, залучати сюди нашу молодь, яка буде активно працювати і отримувати черговий заряд патріотизму».
Наразі творча група митців уже завершила розпис каплиці. До слова, усі майстри працювали на громадських засадах.
БОГДАН ТКАЧИК, заслужений художник України:
«Ідея є закладена така: ця ікона, триптих, значить, центральна частина – покров Пресвятої Богородиці, а під покровом – вся наша історія, починаючи від княжих часів, козаччини, стрілеччини, армії УПА, і новітня наша історія, це Небесна Сотня».
ВІТАЛІЙ ШУПЛЯК, художник:
«Відчуття відповідальності. Але я впевнений в доброму результаті, тому що це, все ж таки, під контролем старших художників. І то також цікавий досвід співпраці між різними поколіннями».
Основні заходи з відзначення 100-річчя боїв відбудуться 2, 3 та 4 вересня у м. Бережани та на території меморіального комплексу. Особливістю програми стане історична реконструкція бою.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.