Літак на Східному таки демонтують

Автор:     Опубліковано: 6 Вересня 2016 о 19:17    947 переглядів

МІГ-17 – радянський винищувач, розроблений наприкінці сорокових років минулого століття, був встановлений на постаменті у Тернополі ще у далекому 1972-му. Вже не перший рік літак є причиною гарячих дискусій.

ВІКТОР ЛАЗАРЕНКО, тернополянин

«Його пригнали з Чорткова. Ми тут його розібрали, двигун зняли, розрахували і поставили».

У той час, Віктор Лазаренко працював головним інженером тернопільського аеропорту, допомагав при встановленні цієї пам’ятки. Зараз проживає на «Східному», зазначає, для нього це не просто спогади. Відповідаючи, як ставиться до того, що літак демонтують, емоцій не приховує.

ВІКТОР ЛАЗАРЕНКО, тернополянин

 «Я проти! Проти. Він нічим, нікому не мішає. Хочуть поставити – біля церкви місця більше, чим треба».

Рішення демонтувати літак ухвалювали вже неодноразово.

ЛЕОНІД БИЦЮРА, заступник міського голови Тернополя

 «Ще в 1992-му році, розпорядженням представника Президента України в Тернопільській області, було прийняте рішення про демонтаж радянських символів, зокрема, таких, як обеліск, таки,х як танк. І пунктом 8 там йшов літак».

Тодішня влада не довела справу до кінця. Труднощі полягали не у демонтажі самого літака, а залізобетонної конструкції, на якій він встановлений. З 2012-го пам’ятник обстежувала спеціальна комісія, яка виявила ряд дефектів і постановила: літак в аварійному стані. Вихід знайшли нещодавно: забрати виключно МІГ-17, а на постаменті спорудити щось нове. Одна із ідей – три янголи. Така ідея спричинила резонанс і викликала чимале обурення з боку тернополян.

ЛЮБОВ, тернополянка

«Я, наприклад, прихильник того, щоб його просто відреконструювали. Тому що, я не знаю, це також у мене якась частина спогадів з ним пов’язана. В нас така «фішка» на Східному масиві цей літак і в Тернополі. Я чула там на його місце мають ставити якісь ангели. – Ви бачили тих ангелів? – Бачила. Ну мені не дуже на ангелів похожі».

ПЕТРО, тернополянин

«На мою думку, цей пам’ятник є однією із візитівок міста Тернополя. Хоча, можливо, він і не такий красивий, як візитівка-озеро, але у інших обласних центрах такого пам’ятника немає. Не варто зносити».

 МАРІЯ, тернополянка

«Най буде пам’ятка. Ну чи росіяни воювали, ну всеодно, наші українці також воювали. Війна була, воювали всі. Хай собі буде пам’ятка».

Із закликом «Зберегти літак на «Східному» тернополяни звернулися і з петицією на сайті міськради. Розглянувши яку, виконком свого рішення не змінив, – МІГ демонтують. Леонід Бицюра пояснює, особливої історичної цінності монумент ніколи не мав і не був внесений у державний реєстр пам’ятників. Окрім того, він не є увічненням пам’яті, як багато хто думає, полеглих льотчиків у Другій світовій війні.

ЛЕОНІД БИЦЮРА, заступник міського голови Тернополя

 «Він випускався – це кінець 40-х – початок 50-х, він не приймав участі у боях не тільки за Тернопіль, але й у боях Другої світової війни. Власне, цей пам’ятний знак був споруджений у 72-му році. Була така хвиля спорудження монументальних знаків по всьому Радянському Союзі. Вони були доволі типовими. Подібні пам’ятні знаки є у багатьох українських містах, зокрема, наприклад, Броварах».

Відтак, радянський літак МІГ-17 з часом знімуть і передадуть в музей.

ВІКТОР ЛАЗАРЕНКО, тернополянин

 «Нащо? Що погано він стоїть? Він люкс. Він краса Тернополя, більше в Тернополі нічо з авіації. Де я не їздив, де не дивився, красивіше, ніж у Тернополі він не стоїть. Ніде нема красивіше, ніж тут. – Кажуть, аварійний стан. – Аварійного не може бути тут стану. Там стоїть в середині двотаврова балка, їй нічого не буде. Архітектори кажуть, що оцій основі нічо не буде, тільки її підштукатурити і покрасити, то там в середині пустота. Там не може бути нічого. Там стоїть двотаврова балка. Всьо!».

Ще однією причиною, заступник міського голови Тернополя називає те, що літак – пережиток минулого. А після реконструкції бульвару Данила Галицького це особливо помітно.

ЛЕОНІД БИЦЮРА, заступник міського голови Тернополя

 «Ця реконструкція ще більш підкреслила контраст з цим радянським пам’ятником. Тобто, він тепер дисонує загальним ансамблем. Власне, рішення тут мають приймати фахівці: архітектори, скульптори, художники, люди, які мають просторове бачення, люди, які мають фах, досвід, які мають відповідну освіту. Наша задача, як управлінців – це забезпечити діалог, збір даних і, в подальшому, вже організувати самий процес».

ОКСАНА, тернополянка

«Абсолютно не проти, якщо він вже технічно не справний і все, якщо на тому місці хтось щось поставить. Навіть, якщо не поставлять, а буде нормальна клумба, абсолютно нас влаштує. Ну Леніна ж забирають, також спогади чийогось дитинства, так чи інакше. Ми маємо літак в даному випадку. Ну чогось його забирають. Якесь рішення було прийняте, є якісь причини, щоб його забрати. Логічні причини і зрозумілі причини».

Наразі прийняли таке рішення: організувати конкурс ідей на створення на існуючій бетонній основі нової і більш сучасної фігури. Ті, хто має своє бачення, мають можливість представити його.

ЛЕОНІД БИЦЮРА, заступник міського голови Тернополя

 «Це дає можливість нам і архітекторам, власне, Спілці архітекторів України, мати вибір ідей, вибір проектів. І це дає можливість, якщо ідеї вже є, то їх відповідним чином доопрацювати. Я сподіваюся, що ми до кінця цього року все таки цей конкурс проведемо. І на наступний рік ми вже візьмемося за реконструкцію цього знаку».

  • “Правильно”! В місті вже все зроблено, в лікарнях ліки випирають з кладовок, з озера можна пити воду, така чиста, садочків більше ніж дітей, і тд і тп … А тепер наступний у черзі наш усіма любимий літачок, і та нічого , що сказано, що бетонна конструкція в “аварійному стані”, але на неї треба насадити щось, інше, !!! Ще швидше декому з Тернополя обіцяли помазати руки за того літака щоб відправити в Київ до музею авіації. От і помисліть, що нам насипають у вуха!!

залишіть коментар