«Ранні пташки», «нетерплячки», «поспішайки» – так по-різному називають діток, які народилися передчасно. Щороку пацієнтами відділення інтенсивної терапії обласного перинатального центру «Мати і дитина» стають близько двох з половиною сотень малюків. Серед них близько 80-ти % – недоношені дітки.
ВІКТОР КУЦЕНКО, головний лікар Тернопільського обласного перинатального центру «Мати і дитина»:
«Діти, народжені до півтора кілограма, більше 90 % вони народжувалися в перинатальному центрі. Це вимагає надзвичайного напруження організаційних складових, зусиль неонатологів, акушерів, для того, щоб і розродити цих жінок, і дітям надати допомогу, виходити цих дітей».
Передчасно народжене немовля, стверджують у медзакладі, – це не просто маленька дитина, а незріла – усі її органи та системи не готові до існування поза організмом матері. Для таких малюків у відділенні створюють умови, максимально до цього наближені.
НЕЛЯ СКУБЕНКО, завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Тернопільського обласного перинатального центру «Мати і дитина»:
«Це кювети з температурою 35-37 градусів, це вологість 80%. Ми проводимо екранування кюветів, тобто, створюємо темні умови, такі, як були в утробі матері. В них проблема із харчуванням, в них проблема із диханням, в них проблема зі всіма функціями, тому що всі органи є недорозвинуті. З народженням таких дітей ми забезпечуємо їм ці функції штучно. Звичайно, ці діти, глибоко недоношені, тобто, народжені з вагою до кілограма, з вагою до півтора кілограма, становлять основну масу перинатальних втрат і до місяця, і до року».
Втім, від початку року, тішаться у медзакладі, з малюків, які народилися до півтора кілограма вагою, не загинув жоден. Загалом, місцевим фахівцям вдавалося виходити навіть зовсім крихітних малюків. Найменші з них важили всього 510 грамів.
НЕЛЯ СКУБЕНКО, завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Тернопільського обласного перинатального центру «Мати і дитина»:
«Одна дівчинка – це Іванка, якій уже біля 6 років. І наступна ще одна така дівчинка – це Аня, яка також народилася з вагою 510 грамів, абсолютно здорова дитина, велика честь і хвала і лікарям, і батькам. Батьки дуже займаються дитиною, дівчинка зараз відвідує школу Монтессорі, є там найкращою ученицею. Минулого року вона до нас завітала, в наш заклад, намалювала нам малюнок».
Лікування таких діток тривале – інколи немовлята перебувають у відділенні інтенсивної терапії не один місяць. А ще – доволі вартісне.
НЕЛЯ СКУБЕНКО, завідувач відділення інтенсивної терапії новонароджених Тернопільського обласного перинатального центру «Мати і дитина»:
«Для того, щоб розкрилися легені, потрібно ввести препарат, який не дає цим легеням злипатися. Потрібно ввести дві дози. Одна доза коштує 14 тисяч гривень. Я вже не рахую амортизації, я вже не рахую парентеральне харчування, також дороге. Батьки купляють тільки по догляду, в нас є певний спектр, згідно наших локальних протоколів, антибактеріальної терапії, яка надається в перші дні. Звичайно, потім, як виникають якісь ускладнення, це вже лягає на руки батьків. Але, принаймні, першу допомогу, замісна терапія, сурфактант-терапія, яка є найдорожча – все забезпечується державою».
Лікувальний процес для таких малюків, розповідає Неля Скубенко, не закінчується у медзакладі, з ними потрібно працювати і поза його межами. 17 листопада відзначатимуть Міжнародний день недоношених дітей. Аби привернути увагу до передчасно народжених діток та показати їхнім батькам, що вони – не одні, у нашому місті вперше проведуть Свято малюка. На нього завітають сім’ї з передчасно народженими дітьми, яких виходжували у відділенні інтенсивної терапії новонароджених обласного перинатального центру. А в подальшому, діляться у закладі, мають намір провести і тематичну фотовиставку.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.