На ринку у Тернополі продають різдвяні обереги

Автор:     Опубліковано: 4 Січня 2017 о 19:05    972 переглядів

Дідух з давніх часів вважали основним атрибутом українського Різдва. За звичаєм, на Святий вечір до хати його вносить господар і ставить на покутті.

МАРІЯ ЗАЛУЖЕЦЬ, керівник гуртків обласного екологічного центру:

«Атрибутом Різдва завжди в українському народі була не ялинка, а дідух. Тому, що вся наша Галичина хліборобська земля і наші предки завжди ставили на покутті і готувалися до Різдва – плели такі дідухи».

Називають дідух у народі ще «хлібним деревом», адже за традиціями, його основними складовими є злакові культури: пшениця, ячмінь, овес, жито. Оскільки солом’яний сніп є символом врожаю та достатку, відтак в народі його прийнято вважати також і оберегом.

МАРІЯ ЗАЛУЖЕЦЬ, керівник гуртків обласного екологічного центру:

 «Повинно у кожному пучку має бути 31 колосок – скільки днів у місяці. І по ярусах – скільки місяців, по кварталах. Але як там кому виходить».

Дідух можна зробити у формі простого солом’яного снопа із колосками, а можна придумати незвичну форму і при цьому використовувати не лише злакові культури.

МАРІЯ ЗАЛУЖЕЦЬ, керівник гуртків обласного екологічного центру:

 «Але можна ще дідух прикрасити, наприклад, як цей, льоном, різними фруктами сушеними, квітками сухими, калиною в основному. Ну, а тепер, як ми маємо свою вільну Україну, то можна і стрічками синьо-жовтими, зробити такий патріотичний дідух».

Якщо ж виготовляти дідух вам ніколи, його можна придбати, хоча б на місцевому ринку. Тут пропонують від найпростіших, з кількох пучків колосся, до більш складніших виробів.

ОКСАНА, продавець:

«Це такий дідух просто з пшениці. Ми собі завжди робимо і я пару взяла на базар. Люди завжди їх купляють, їм подобається. Мене вчила свекруха і ми разом з нею такі виготовляємо. Ціна 15 гривень так, щоб було доступно для людей».

Чим складніше плетіння і більший розмір – оберіг, відповідно, і вартуватиме дорожче.

СВІТЛАНА, продавець:

«Якщо по правильному, то цей самий правильний. І роблять ще такі простіші, не дорогі, за 20 гривень. Люди вже продають за те, що можуть, бо кожному треба на свята грошей. Так, щоб людина могла купити, а та людина, яка продає, щоб могла продати. Не дуже дорого ціниться. Цей трошки дорожчий, а ті по 20. А той, якщо, то 40. – А з чого зроблений? – Є пшениця, жито, овес і ячмінь».

Хоч пшениця, із запропонованих варіантів, переважно є основною складовою, є й інші рослини.

СВІТЛАНА, продавець:

 «І ще, оце то є льон пофарбований, то є льон і всі зернові. І ще, на всякий випадок, дають страхополох, щоб до хати не заходила ніяка холера».

Пані Світлана також додає, якщо люди мають бажання, а основне фінансову можливість, то такий символічний різдвяний оберіг можна купити і за кілька сотень гривень.

залишіть коментар