Різдвяні «павуки» – оберіг та символ родоводу

Автор:     Опубліковано: 6 Січня 2017 о 19:00    2 047 переглядів

З давніх часів одними із основних атрибутів українського Різдва вважали дідух. Не менш цікавою традицією є плетіння і прикрашання оселі різдвяними «павуками». Солом’яні творіння також вважають родинними оберегами, як і дідУх, вони символізують достаток та благополуччя.

ІВАН ГЕРЦ, директор Тернопільського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді:

«Це свого роду родовід, родовід сім’ї. І тому кожній родині, мабуть, було б дуже цікаво, якщо б поряд із дідухом був і цей павук, який показує зв’язки у сім’ї: дід, бабуся, прадідусь і внуки, які об’єднанні у цьому виробі».

Такі родинні обереги виготовляли із соломи, готову декоративну конструкцію підвішували до стелі.

МАРІЯ ЗАЛУЖЕЦЬ, керівник гуртків обласного екологічного центру:

«Плели такий павук і завжди чіпляли до стелі. Він коли висів, а діти бігали по хаті, він завжди крутився і рухався, діти тішилися. Прикрашали ті павуки різними такими зробленими з соломи ангеликами, зірочками, пташечками, їжачками, що могли діти витворити, то і робили. Так само із соломи робили прикраси для ялинки».

Солом’яні вироби можуть бути, в залежності від задуму та майстерності, різні за формою та складністю. Окрім того, існує також безліч варіантів декоративного оздоблення самих «павуків». Їх можна прикрасити стрічками, квітами, папером. Зазвичай, до «павука» підвішують також солом’яні вироби: дзвіночки, ляльки, пташки, ангелики, сонечка, зірочки. Створені декоративні елементи часом фарбують.

МАРІЯ ЗАЛУЖЕЦЬ, керівник гуртків обласного екологічного центру:

 «Такий ромбоподібний, а може бути, бачите там, як Віфлеємська зірка вверху. А може бути у вигляді кулі. Я маю взагалі бажання ще сплести такий павук-ялинку, щоб зверху був один ромб менший, а потім більший, як ялинка, на розширення. І потім на кожнім розі навішати таких забавок, прикрас з соломи».

Плетіння дідухів та «павуків» завжди було родинним заняттям, зазначає пані Марія, часто допомагали створювати ці різдвяні символи діти.

 

 

залишіть коментар