У Тернополі Маланка завітала у музей

Автор:     Опубліковано: 13 Січня 2017 о 18:46    696 переглядів

У ніч на 14 січня відзначають «старий» Новий рік та свято Василія Великого. А от напередодні українці традиційно вшановують, за церковним календарем, преподобну Меланію, або, як в народі кажуть – Маланку.

Цього дня влаштовують веселі театралізовані дійства. Маланку водять від хати до хати, особливо, якщо там живе неодружена дівчина, адже здавна вважають, це допоможе успішно вийти заміж. А у головну героїню вечора – Маланку, традиційно, переодягають хлопців.

НАТАЛІЯ УКРАЇНЕЦЬ, заввідділу науково-просвітницької роботи Тернопільського обласного краєзнавчого музею:

«Вдягали його у дуже довгу спідницю. Кожух вони вивертали ззовні цією стороною. Закручували його в довгу хустину, яка мала довгі френдзлі. Крім того, сильно розмальовували йому обличчя. Так вони йому підмальовували брови, очі сажею, щоки, губи вимальовували бурячковим соком і обличчя сильно вибілювали крейдою. Маланка дуже любить обніматися і цілуватися, і коли вона йшла чи в хати, чи перехожих зустрічала, вона всіх обнімала, цілувала і вся ця її косметика передавалася їм».

Роль Маланки жартівлива, а сама ж пані збитошна.

МАЛАНКА (Тарас Корпан):

«Весела, добра, життєлюбна. – А збитки робить? – Так. Не дається так просто, крутиться, вертиться, така швидка».

Також розповідають, коли Маланка заходила у хату то намагалася там встановити свої порядки.

НАТАЛІЯ УКРАЇНЕЦЬ, заввідділу науково-просвітницької роботи Тернопільського обласного краєзнавчого музею:

«Нечисте взуття вона ставила на стіл, а чистий посуд вона складала під стіл. Коли вона йшла до ліжка, вона всі подушки застеляла по своєму, подушки розкидала по всій хаті. Вивертала одіяла. Також вона, як брала віник, обов’язково мала з собою якийсь жіночий атрибут чи то веретено, чи качалку, чи віник. Брала той віник і все сміття змітала під стіл».

Святкування Маланки у краєзнавчому музеї розпочали ще з 12-ї години. Окрім вертепів та Маланки, які представляли міські молодіжні громадські організації, у програмі заходів також і екскурсії.

НАТАЛІЯ ЧЕКАНОВА, заступник директора Тернопільського обласного краєзнавчого музею:

«Це не звичайна екскурсія, це не оглядова екскурсія, яку можна почути щодня в експозиції музею. Це тільки традиції нашого народу новорічно-різдвяних свят».

Пані Наталія зазначає, працюватиме музей до останнього відвідувача.

НАТАЛІЯ ЧЕКАНОВА, заступник директора Тернопільського обласного краєзнавчого музею:

«Традиції нашого народу, почуєте, про Різдва, Новий рік, Йордан в Українській повстанській армії у криївках, як святкували Різдво Українські січові стрільці, як святкують наші бійці на Сході».

ХРИСТИНА, прийшла на екскурсію:

«Я прийшла на екскурсії з бабусею і з своїми братами. Ну я дуже багато взнала про святкування Маланки. – Наприклад? – Що хлопці переодягалися у дівчат. Підкидали кутю і скільки зернинок пристане до стелі, стільки вуликів буде у господаря».

Окрім того, влаштували і невеликий ярмарок.

ОКСАНА, пластунка:

«Ми продаємо імбирне печиво, ось в таких пакетиках, ми самі робили пакетики і печиво пекли також самі, розмальовували. Таке кольорове з глазур’ю печиво. Ми вирішили, так, як є різні фільми про скаутів-дівчат, які продають печиво. Вирішили щось таке саме спробувати, але трошки полегше і своїми руками. – На що збираєте кошти? – Ми збираємо, дещо собі на табори літні, або дещо ми ще відкладаємо на нашу округу станицю. Ми хочемо робити просто ремонти в кімнатах і купляти нові меблі».

А вже увечері маланкували та колядували у центрі міста, зокрема і біля головної ялинки.

залишіть коментар