Для тернополян представили колекцію ікон зі Львова

Автор:     Опубліковано: 17 Лютого 2017 о 19:08    876 переглядів

З нагоди 20-річчя кафедри сакрального мистецтва викладачі та студенти Львівської національної академії мистецтв зібрали чималу колекцію ікон. Її вже встигли побачити у кількох містах, зараз твори сакрального мистецтва привезли і у Тернопіль.

Варшава, Краків, Самбір, львівський музей Пінзеля, а тепер колекція із понад шести десятків ікон і у Тернопільській арт-галереї. Представлені експонати – це творчий доробок студентів та викладачів кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв.

РОМАН ВАСИЛИК, завідувач кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ, професор, Народний художник України:

«Тут є роботи, практично, з ретроспективи наших студентів від заснування до нинішнього дня, сучасні роботи і роботи, на яких ми вчилися самі. І я разом, і студенти наші вчилися. Також є роботи наших викладачів. Є моя робота «Паладієм Данила Галицького». Це є ікона, з якою Данило Галицький, ну це є репліка цієї ікони, з якою він не розлучався. І коли в нього одружувався син, він цю ікону подарував для своєї невістки Констанції. І так ікона є там в нижній частині, власне цей сюжет, який відображує ту історію».

Колекцію збирали, не мало не багато, близько двох десятків років, відколи й існує кафедра сакрального мистецтва. Професор Роман Василик, який керує нею з першого дня, пригадує, у радянські часи і мови не могло бути про створення подібного навчального відділу релігійного спрямування. Тому, кафедру заснували вже у незалежній Україні – в 1995-му. Серед напрямків навчання: художнє оформлення інтер’єрів храмів, виконання творів сакрального мистецтва у різних техніках, також й іконописання. Стосовно останнього, й зокрема представленої колекції, то техніка виконання робіт, у більшості, традиційна, подібна тому, пояснює завідувач кафедри, як і малювали дві тисячі років назад.

РОМАН ВАСИЛИК, завідувач кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ, професор, Народний художник України:

«Як правило в традиційній техніці. Це є іконопис на дошці і з використанням темпери яєчної. Крім того, кафедра взагалі займається, якщо говорити про нашу діяльність, то тут виставлені ікони практично виконані студентами згідно завдань або на другому-третьому курсі, або дипломні роботи. Але в більшості, кафедра спеціалізується тим, що їхні роботи є на об’єктах. Тобто розписи, мозаїки, вітражі, сграфіто. Тобто різні техніки».

Одні ікони, представлені на виставці, більш консервативні. Інші базуються на сучасній концепції з баченням майбутнього. Стилі, як і студенти кафедри сакрального мистецтва – різні. Роман Василик зазначає, до них на навчання вступають не лише із різних регіонів України, а навіть, пригадує, були студенти із Польщі, Словаччини, Франції, Бразилії. Завкафедри розповідає, з першого курсу своїх студентів вони намагаються навчити, перш за все, малювати ікони так, як це робили колись. Далі, кожен вже розвиває свій індивідуальний стиль. Викладачі, як запевняє професор, не заперечують, лише просять дотримуватись канону ікони.

РОМАН ВАСИЛИК, завідувач кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ, професор, Народний художник України:

«Наша концепція базується на Галицько-Волинському іконописі. Тобто, старому іконописі, який ще сягає княжої доби. Тобто ми старалися, цю концепцію цього іконопису впровадити в сучасному етапі. І, власне, так працювали і бойчукісти. Наш тут земляк, який з Романіва – Михайло Бойчук, який недалеко народився, він також брав собі за концепцію іконопис княжої доби. І ми також на цьому базуємося».

Побачити виставку ікон у Тернополі можна протягом місяця у «Картинній галереї Тернопільської обласної організації національної спілки художників України», на вулиці Сагайдачного, 13.

залишіть коментар