Лікарів на швидких хочуть замінити парамедиками

Автор:     Опубліковано: 10 Березня 2017 о 18:51    1 048 переглядів

Реорганізація екстреної медичної допомоги, яку пропонує Міністерство охорони здоров’я – тема, яка не сходить з уст з минулого року. Думки українців розділилися. Одні реформу підтримують, інші – побоюються, аби не вийшло гірше. Зі слів доктора медичних наук, професора Арсена Гудими, зміст реформи полягає в тому, що в Україні мають намір запровадити західну модель реформування. Вона передбачає кілька компонентів. Перший – у багатопрофільних лікарнях, які мають цілодобову систему діагностики і інтенсивної терапії, будуть створені відділення екстреної медичної допомоги.

АРСЕН ГУДИМА, д.м.н., професор, зав. кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ ім. І. Горбачевського:

«Тобто, швидка не буде везти пацієнта в приймальне відділення якоїсь ургентної лікарні і там, поки посходяться всі докупи: анестезіолог, хірург чи рентгенолог, і так далі. Вони привезуть в спеціальне відділення, яке вже апріорі чекає появи такого пацієнта. В такому відділенні будуть працювати лікарі з медицини невідкладних станів, але кожен з цих лікарів і середнього медперсоналу, який працює в відділенні, має певну місію, і вони проводять діагностично-лікувальні процедури практично одночасно. І рівень виживання таких пацієнтів, як показує світова практика, значно вищий».    

Хто повинен їздити на виклики?  Арсен Гудима каже: лікарів на швидких замінять парамедиками.

АРСЕН ГУДИМА, д.м.н., професор, зав. кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ ім. І. Горбачевського:

«Парамедик, в розумінні Міністерства охорони здоров’я і в широкому розумінні, – це фельдшер з медицини невідкладних станів. Фельдшер з медицини невідкладних станів декларований як спеціаліст 233 наказом у 2013 році, в нас така спеціальність є. І в Україні без всякої реформи зараз 60% виїзних бригад швидкої допомоги – фельдшерські. Тобто, реформи нема, а вже, фактично, парамедики виїжджають на виклики».  

Зі слів Арсена Гудими, побоювання, що парамедикам забракне знань, аби впоратися із покладеними на них завданнями, не мають підстав. Якщо наразі, аби стати фельдшером невідкладних станів особі слід пройти 4-місячну післядипломну підготовку, то парамедиків готуватимуть саме до такої роботи з першого дня навчання.

АРСЕН ГУДИМА, д.м.н., професор, зав. кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ ім. І. Горбачевського:

«Всі чомусь думають, що парамедик – це людина, яка має двохденну освіту. Насправді, парамедик готується протягом трьох років, кількість годин на навчання є понад 3 тисячі, тобто, відповідає вимогам сучасного фельдшера, але з першого дня навчання вчать рятувати людське життя. За кордоном існує понад тисяча протоколів, які цей фельдшер повинен знати до рівня автомату. Скажіть, будь ласка, щоб знати такий рівень підготовки, це яке медичне училище зможе чи університет потягнути? Ми в Тернополі створили Центр стимуляційного навчання тільки в цьому році. А підготовка парамедиків по тій 3000-годинній програмі вимагає ретельної роботи в Центрі стимуляційного навчання».

Вочевидь, система освіти, стверджує Арсен Гудима, наразі відстає.

АРСЕН ГУДИМА, д.м.н., професор, зав. кафедри медицини катастроф та військової медицини ТДМУ ім. І. Горбачевського:

«Міністерство хоче навести в цьому лад. На першому етапі підготовки вони хочуть створити групу інструкторів або перепідготувати викладачів, які будуть вчити парамедиків. Другий етап – розробка стандарту освіти, тобто, як вчити, що ми від них хочемо. Третій етап – це забезпечення навчального процесу необхідними засобами, без яких навчання в принципі неможливе. Четвертий етап – це підготовка першої групи парамедиків, які будуть навчатися в Україні десь в тих центрах, де є матеріально-технічні засоби. Я вважаю, що нас університет в цьому плані вже, в принципі, готовий. І перший випуск парамедиків очікується в 2020 році в кількості аж 120 чоловік».     

Також підготувати потрібно і персонал приймальних відділень. А тому процес змін не буде надто швидким. Аби реформа запрацювала, вважає Арсен Гудима, потрібно, щоб усе функціонувало в комплексі.  Важливо також, аби першу допомогу уміли надавати люди, які першими опиняються на місці пригоди, зокрема, також поліцейські та надзвичайники.

 

залишіть коментар