На Тернопільщині показують, як боротися зі сміттям

Автор:     Опубліковано: 16 Березня 2017 о 19:05    1 890 переглядів

Сміття. Ця проблема гостро стоїть не лише в масштабах Тернопільщини. Щоб у ньому не «потонути» – хтось вирішує ним поділитися з іншими областями. Хтось вивозить на стихійні сміттєзвалища, лиш би за «поріг» своєї хати. І поки одні губляться у питаннях – «як же ж розібратися зі сміттєвими завалами?», інші знаходять альтернативні шляхи вирішення цієї проблеми. П’ять років тому в селі Плебанівка Богдан Буртак заснував перший та, наразі, єдиний сміттєво-сортувальний комплекс в області. Туди везуть побутові відходи, які обслуговує фірма «Катруб». Ще за каденції екс-мера Романа Заставного, підприємство було найбільшим оператором на ринку вивезення побутових відходів в обласному центрі. Сьогодні ж, «Катруб» працює переважно в Теребовлянському районі, звідки й потрапляє сміття на сортувальний комплекс. Тут, пройшовши кілька етапів, сміття перетворюється на втрамбовані тюки, які відправляють на вторинну переробку.

БОГДАН БУРТАК, директор ПП «Катруб», засновник ТзОВ «ЕкоБалансТер»:

 «Теребовлянський район має своє сміттєзвалище. Всі побутові відходи привозяться (це переважна більшість сільського сміття) сюди на вигрузну площадку, де побутові відходи сюди потрапляють, йдуть по транспортеру на сито-барабан».

У сито-барабані відсортовуються болото, гумус і відходять одразу на полігон. Їх використовують для пересипки і втрамбування сміття.

БОГДАН БУРТАК, директор ПП «Катруб», засновник ТзОВ «ЕкоБалансТер»:

«Ми зробили ноу-хау, без електромоторів, самотік, воно подається на робочий стіл. Це йде вторинна сировина. І там підписано, хто за що відповідає, хто що відсортовує. І тут вже воно розсортовується по класифікації».

Тобто окремо відсортовують пластмасу, картон, папір, скло та інші відходи і скидають у спеціальні бункери.

БОГДАН БУРТАК, директор ПП «Катруб», засновник ТзОВ «ЕкоБалансТер»:

«Залишки побутових відходів, які не йдуть на пресування, на переробку, нижнім транспортером йдуть вже на полігон».

Далі, наповнивши відсік, відсортоване сміття потрапляє на прес.

БОГДАН БУРТАК, директор ПП «Катруб», засновник ТзОВ «ЕкоБалансТер»:

 «З прийомних бункерів йде транспортером, який виходить на прес, воно попадає в цей отвір. І тут ми бачимо вже готовий продукт, який буде виходити, і базується, сортується, складається на тій площадці. Далі йде до виробника – це є вторинна сировина. Саме основне, що ви вже бачите, що ті побутові відходи не потрапляють на землю, а йдуть на переробку».

В результаті, 65% усіх твердих побутових відходів утрамбовують в тюки та відправляють на вторинну переробку, решта підлягає захороненню на сміттєзвалищі. За потужністю лінія в рік може впоратися із 50-ма тисячами тонн твердих побутових відходів. Нерідко, розповідають на виробництві, люди не панькаються із сортуванням сміття, тому в контейнери викидають все підряд.

БОГДАН ГРИЦИК, старший на виробництві ТзОВ «ЕкоБалансТер»:

«У нас основна проблема із тим, що немає культури сортування сміття у людей. От, наприклад, зараз весною дуже багато йде землі, каміння люди викидають. Літом вже трава піде. Наш завод розрахований на переробку твердих побутових відходів, а так, як йде земля, від того стрічки рвуться, обладнання зношується дуже».

Богдан Грицик розповідає, для працівників на комплексі створені всі умови. Наразі на лінії – 23 сортувальники.

БОГДАН ГРИЦИК, старший на виробництві ТзОВ «ЕкоБалансТер»:

«Є столова, є душові, є роздягальні. Людей на роботу привозять своєчасно і так само відвозять по домах. Своєчасно виплачується людям зарплата».

Щоб сміття було менше, треба змінити своє ставлення до нього, зауважує Богдан Буртак. Адже, якщо правильно сортувати відходи, не викидати у контейнери землю, гілля, будівельні та великогабаритні відходи, то такі полігони не знадобляться. Зазначає,  хоч мають справу зі сміттям, за межі комплексу воно не потрапляє. Тому, переконує, мешканці довколишніх сіл на таке сусідство не скаржаться. Більше того, чоловік і сам живе в 3-х кілометрах від сміттєво-сортувального комплексу та полігону. Наразі ж Богдан Буртак планує розширити своє підприємство.

БОГДАН БУРТАК, директор ПП «Катруб», засновник ТзОВ «ЕкоБалансТер»:

 «Вечірня зміна – це важкувато для нас, при такому виробництві. І в нас у перспективі, якщо буде все добре, то у травні місяці ставити аналогічну лінію, яке там дозволяє нам приміщення. Ця територія відносилася до Плебанівської сільської ради. Плебанівська сільська рада приєдналася до Теребовлянської міської ради. І значить, автоматично ми сплачуємо в Теребовлянський бюджет, місто Теребовлю. В сумі 20 тис. грн.».

Далі їдемо в селище Микулинці. Тут директор «Катрубу» показує нове спеціальне обладнання, яке вже найближчим часом мають встановити. Воно призначене для миття пластмаси і плівки. Адже ці відходи також відправляють на вторинну переробку. Проте, якщо вони посортовані та помиті, їх можна продати дорожче.

 

2 Comments

  • Ми жителі в.гаїв, вул.підлісна думаєм про те, щоб відмовитися від ваших послуг. Деякі наші сусіди вже єкористуються послугами іншої фірми. Постійно затримуються вивезення, а цього тижня з неділі сміття так і не вивезли, контейнери п’ять ночей стояли і зараз стоять на вклиці, якщо їх вкрадуть, то новий буде за ваш рахунок. Взимку слизько, сніг-машина не може зїхати. А зараз що?

  • Ми жителі м . ЧОРТКІВ ПП”Катруб” не виконує своїх обовязків ,графіки вивезення відходів не регулярні,вивіз сміття по деяких вулицях 1раз в 2тиждні ,місто буквально потопає в смітті . Скільки цей хаос ще буде тривати ?Робітники не виконують роботу належним чином по собі залишають гори відходів які лежать за баками!

залишіть коментар