З конем та колядниками до незаміжніх дівчат. Український обряд з Тернопільщини внесено до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Йдеться про обряд “Засівання з конем”. Подробиці про давню традицію дізнавалися наші журналісти.
Обряд започаткували у селі Вістря, Коропецької громади. Тамара Воверчак є носієм цього обряду. Розповідає, молодь і досі організовує таке дійство з власної ініціативи. Участь беруть понад 20 осіб — неодружені парубки, засівальники, віншувальники, колядники, музиканти, поводир коня і сам кінь.
Цього року Міністерство культури та інформаційної політики додали “Засівання з конем” до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Заступниця директора Тернопільського обласного методичного центру народної творчості Юлія Дуньчак каже, ще у 2019 році він був поданий до обласного переліку. А на розгляд до національного потрапив у 2021.
“Цей обряд є дуже актуальним у нас в селі. Його молодь щорічно проводить, тому що вони хочуть підтримати цю давню традицію, зберегти її, щоб на майбутнє їхні діти могли також її відтворювати”, — розказала жителька села Вістря Тамара Воверчак.
Встановити точну дату започаткування обряду неможливо, але факт, що йому вже понад 100 років. Воно передавалось з покоління в покоління. Тому зараз відтворюють з розповідей старожилів. Як проводять обряд — дізнавайтеся із сюжету.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.