Цьогоріч минає 105-та річниця після бою під Крутами. У 1918-му кілька сотень відважних юнаків та чоловіків зробили свій вибір – виступили проти більшовиків, стали на захист України. Вони були різного походження: діти селян, робітників, священників, військові, студенти, гімназисти. Були серед них і уродженці Тернопілля. Зокрема Микола Лизогуб з села Горинка. Пам’ять про нього вшанували на Кременеччині.
Микола Лизогуб міг стати медиком, або українським громадським діячем. Але 31 січня 1918-го року в бою під Крутами так звані “визволителі” вбили 25-річного студента, вихідця з Кременеччини.
Про життя і долю героя Крут у рідному селі Горинка залишилось дуже мало інформації, каже староста Горинки Василь Бойко. У 1908 році Микола поступив в п’ятий клас гімназії у Києві.
А вже через 10 років, у 1918-му, Микола з друзями подалися на Чернігівщину. 28 січня в Бахмачі обидві радянські армії з’єдналися під командуванням Муравйова й почали рухатися в бік Києва. На станції Крути їм стали на опір українські студенти. Серед них – і Микола Лизогуб.
“Для мене, як для вихідця з тих місць, історія крутянців давно відома, близька і зрозуміла. Я чув багато переказів від нащадків очевидців, людей які збирали історії, — відзначив заступник начальника Тернопільської ОВА Віктор Устенко. — Ці всі розмови, які ми чули колись про роз’єднаність України, розбиваються простими фактами. Коли прості хлопці з Теребовлянщини, з Кременеччини пішли захищати державу. А ніхто не йде захищати щось чуже, йдуть захищати свою державу”.
Інформацію про крутянців з Тернопільщини історики збирали по крупицях. Минулого року пам’ятну дошку Левку Лукасевичу відкрили у селі Мшанець, на Теребовлянщині. Цьогоріч – у Горинці, другому крутянцю. Подробиці — у сюжеті.
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Тернополя та області.